Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

(Zemin Mekaniği) Kesme kutu deneyi ve Mohr Dairesi

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
172 kez görüntülendi
10 ay önce Geoteknik ve Altyapı kategorisinde Engineerator C14 (3 puan) tarafından soruldu
Kesme kutu deneyinde, bir 150 kPa dik kuvvet uygulanmış ve kesme kuvveti 75 KPa bulunmuş. Benden Mohr dairesi çizmem isteniyor. Fakat Mohr dairesini çizmek için yan yüzeydeki kuvvet ve kesme kuvveti de gerekli değil mi? Bu ikiliyi nasıl bulabilirim?
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce MEHMET ASLAN ÖZDEMİR C18 (320 puan) tarafından cevaplandı
Selamlar öncelikle bu sorunuzun eksik olduğunu söylemeliyim; kesme kutusu deneyi ile mohr daireleri çizilmez, mohr dairelerinin kullanacağınız deneyler : serbest basınç veya üç eksenli basınç deneyleridir. Serbest basınç deneyinde çevre basıncı olmaksızın yani Yanal basınç olmaksızın numunenin düşey gerilme altında kesme kırılması esasına dayanır. Düşey asal gerilme size mohr dairesinin çapını verir, bu değerin yarısı da c yani kohezyonu verecektir. Kırılma zarfı yatay ve mohr dairesinin tepe noktasına teğet çıkar, böylece içsel sürtünme açısı da 0 olacaktır. Direnajsız kayma mukavemetinizde yalnızca kohezyon kadar olacaktır ve numuneniz 45 derece açıyla kesilecektir.

Üç eksenli kesme deneyinde ise çevre basıncı da düşey asal gerilme ile birlikte numuneye etki ettirilir ve en az iki farklı çevre basıncı altında numunenin kırılması ile iki adet de mohr dairesi elde edersiniz. Bu dairelerin ortak teğeti size mohr klomb zarfını verecektir. Bu teğetin kayma gerilmesi eksenini kestiği nokta kohezyon (c), teğetin basınç gerilme eksenine (yatay eksen) yaptığı açıda içsel sürtünme açısını verecektir.

Ayrıca sizin soruda bahsettiğiniz kesme kutusu deneyinde de en az iki farklı düşey asal gerilme ile kesme yapmanız halinde bu kohezyon ve içsel sürtünme açılarını mohr daireleri kullanılmadan bulunmaktadır şöyleki; kesme kutusu deneyinde düşey asal gerilmeler yatay eksende ve bu gerilere karşılık gelen kayma gerilmeleri düşey eksende olacak şekilde bu gerilmelerin ortak noktaları birleştirilir, elde edilen lineer doğrunun kayma eksenini kestiği nokta kohezyonu verir, yatayla yaptığı açı da size içsel sürtünme açısını verecektir. Böylece Üç ayrı deney yöntemi ile kayma mukavemeti parametreleri olan c ve fi yi bulmaktasınız.YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (HAZİRAN AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLAİlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 447 kez görüntülendi
0 beğenilme 1 beğenilmeme
0 cevap 577 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 601 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 121 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 120 kez görüntülendi
22, Şubat, 2020 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde betonadam C14 (16 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,945 soru

8,200 cevap

3,733 yorum

8,573 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Son Bloglar

Oluklu Polikarbon
Kamu İhale Hukuku Eğitimi

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comaluminum sliding windows | ofis sandalyesi | Tiny House

elle açılır tente fiyatları
...