Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Membran Nedir? Özellikleri ve Güncel Fiyatları

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
56 kez görüntülendi
2 ay önce Yalıtım&İzolasyon kategorisinde YapisorEditor C14 (67 puan) tarafından soruldu
2 ay önce YapisorEditor tarafından düzenlendi

Membran Nedir

 

image Membran, yapılarda en çok kullanılan su yalıtım malzemelerinden biridir. Temel, çatı, teraslar, dış duvarlar, ıslak hacim ve havuzlar gibi hemen hemen her yerde tercih edilmektedir.

 


 

Membran Çeşitleri

 

Membran çeşitleri, camtülü taşıyıcılı ve polyester keçe taşıyıcılı olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.  Membran yalıtım örtülerinin kalınlığı, ağırlığı, sıcak ve soğuk dayanımı, çekme muavemeti, bitüm kırılma noktası, uzama katsayısı gibi değerleri değişmektedir. Bu nedenle, membran alırken teknik föyünü isteyip şartnamenize göre uygun olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.

 

İnşaat sektöründe kullanılan membran kimyevi altyapısı genel olarak çevreci ve dayanımlı olması nedeniyle PVC’dir.

 

 

Membran Fiyatları

 

1 rulo membran fiyatı KDV dahil 70 -150 TL arasında değişebilmektedir. 1 rulo = 10 m2 dir. Buna göre m2 malzeme fiyatları KDV dahil 7-15 TL arasındadır.  Yapılacak alana, membran markaları,  uygulanacak miktar, membran kalınlığı ve taşıyıcı özelliklerine göre membran izolasyonlarının yapılması m2 fiyatı ise 15-25 TL /m2 arasında değişebilmektedir.

 

 

Membran Ağırlığı

 

1 rulo membran yaklaşık 33 kg’dır. 1 palet 30 adet membran alabilmektedir.

 

 

Arduazlı Membran Nedir?

 

Dış mekanlar için üretilmiş olan ve granür, üzeri doğal taş olarak renkli mineraller bulunan membran türleridir.

 

 

Membran Kalınlığı Ne Kadardır?

 

Membranlar 2, 3, 4 mm kalınlığında olabilir. 3.5 veya 4.5 mm kalınlığında bazı özel membran türleri de bulunur.

 

 

Membran Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

  • Kalınlığı
  • Teslimat süreleri
  • Donatı tipi (polyester mi, camtülü mü)
  • İklim bölgesi soğuk iklim, karasal vb.) kullanılan iklim kuşağına uygun olmalıdır)
  • Bitüm kırılma sıcaklığı, soğukta bükülme, , sıcaklık dayanımı şartları gibi hava ısısından etkilenen özelliklerdir. Bu uygulanacak alana göre özellikle çok sıcak veya çok soğuk bölgelerde önem arz etmektedir.
  • Kopma, çekme, darbe, yırtılma, ek yeri, yangın, yapışma gibi dayanım değerlerinin standartlara ve şartnamenize uygunluğu

 

Membran Nasıl Uygulanır?

 

Zemin yalıtım malzemeleri kullanım alanlarına uygun olarak seçilmesi ve uygulamaların doğru bir şekilde yapılması, iyi zemin yalıtımlarının temel koşulları arasında yer almaktadır. Membran uygulanmadan önce yüzeyin temizliği sağlanmalı ve membranın zemine  tutunmasını önleyecek prüzler giderilmelidir. Zeminde yer alan çakıl, kum, taş vb.benzeri her türlü çukur ve çıkıntılar olabildiğince giderilmeli ve düz bir zemin sağlanmalıdır. Uygulama alanın gerçekleştirileceği beton yüzeyleri, fazla ıslak ve nemli olmamalıdır.

 

Rulo halinde olan membran, tamamen açılır ve zemine serilir. Boyu en az 10 cm, enine yani birleşme noktalarına da en az 15 cm ek parça bırakılmalıdır. Membranlar düzgün bir şekilde ayarlanmalı ve üst üste gelecek şekilde serilmelidir. Birleşme yerinde yapıştırma LPG’li şalümo alevinden yararlanılarak yapılır. Zift gibi eriyen zemine iyice yapışan membranlar, mala veya spatula yardımı ile bastırılarak sabitlenir.

 

Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (HAZİRAN AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLAİlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 9,138 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
6 cevap 4,769 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 1,724 kez görüntülendi
8, Eylül, 2016 Bu Malzeme Nedir kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (17,538 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 535 kez görüntülendi
23, Şubat, 2015 İzolasyon&Yalıtım kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (17,538 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 241 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,906 soru

8,173 cevap

3,722 yorum

8,511 kullanıcı

Son Sayfalar

Lamine Parkede Oluşan Çizikler Nasıl Yok Edilir ?

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comtiny house fiyatları | tiny house | tiny house | aluminum sliding windows | tiny house | ahşap merdiven

elle açılır tente fiyatları
...