Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

deprem spektrumu

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1,364 kez görüntülendi
21, Kasım, 2014 Deprem kategorisinde Fride tarafından soruldu

deprem spektrumu nedir? tanım olarak öğretildi ama nerede kullanıldığını bilmiyorum.


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
22, Kasım, 2014 CELİKKOLLU C30 (1,436 puan) tarafından cevaplandı

Deprem spektrumu yapıların deprem anındaki davranışlarını genelleyen bir speDavranış spekturumu ve tasarım spektrumu birbirinden farklı şeylerdir.
Davranış spekturumu deprem etkisinde tek serbestlik dereceli sistemde mesela ivme ve yer değiştirme davranışının maksimumunun, serbest titreşim periyoduna bağlı olarakgösteren egrilerdir.Tek serbestlik dereceli bir topaklanmış kütleyi düşünün.Kabaca 3 metrelik bir kolon ve bu kolonun üzerinde topaklanmış bir kütle düşünün.Bu sistem tek serbestlik derecelidir. belli periyodu vardır.Bu periyoda göre bir a-T egrisi çizlebilir.4 metrelik bir kolon ve üzerinde bir topaklanmış kütle düşünün bunun içinde ayrıca bir a-T egrisi çizlebilir.Bu sonsuz sayıda çizlebilir.Her sistem için her ykolon yüksekliği için ayrı bir a-T grafiği çizilebilir(a=ivme, T=sistem periyotu).Bunların herbiri için çizilen grafiklere davranış spekturumu denebilir.Yani 10 adet kolon yükeskliği için 10 adet a-T grsgiği çizmişsek 10 adet davranış spektrumu çizmişiz demektir.Ancak bzizim hesap yaptığımız sistemlerde birbirine benzemez .Dolayısıyle bu grafiği belli bir sisteme oturtmak gerekir.Çizilen bu 10 adet davranış spekturumu üst üste oturtulur .ve kırklar eğriler istatistiksel olarak düzeltilir.Sonuçta bizim deprem yönetmeliğimizde yer alan(S(T)) nin maximum 2.5 olabildiği bir a-T grafiği ortaya çıkar.Bu grafiğin içerisnde yüzlerce davranış spektrumu vardır ve genellenmiştir.Bu davranış spekturumlarından ortaya çıkan tek bir adetspektrumu artık hesaplarımızda kullanırız.İşte bu spektrumun adı tasarım spektrumudur.Çünkü tasarımı bu genellenmiş davranış spektrumuna göre yaparız.Davranış spektrumu ile tasarım spektrumu farkı budur.ktrumdur.Hangi yapıya ne kadarlık bir kuvvetin etkiyeceğini hesaplamamızı sağlar.Davranış spektrumu ile tepki spektrumunuda karıştırmamak gerekir.

 

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 168 kez görüntülendi
22, Ekim, 2014 Deprem kategorisinde Fuat tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 3,389 kez görüntülendi
7, Ekim, 2014 Deprem kategorisinde Ferdi tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,565 kez görüntülendi
4 ay önce Deprem kategorisinde muratos C14 (9 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 285 kez görüntülendi
5 ay önce Deprem kategorisinde yalcin1 C14 (3 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 319 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 10/2019
 1. furkanelbir24

  326 Puan

 2. Gökhan Irmak

  89 Puan

 3. İnşaat Mühendisi

  67 Puan

 4. gncmuhendis

  43 Puan

 5. YUSUF

  19 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,188 soru

7,350 cevap

3,275 yorum

6,657 kullanıcı

195 Çevrimiçi Kullanıcı
3 Kayıtlı Üye & 192 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...