Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Lamine parke vs. Masif parke

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
417 kez görüntülendi
5, Ekim, 2014 Bitirme İşleri kategorisinde Burcu Ece tarafından soruldu
Lamine parke mi masif parke mi? Farkları nelerdir?
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
5, Ekim, 2014 İnşaat Mühendisi C50 (17,592 puan) tarafından cevaplandı

 

 

1- KULLANIM SÜRESİ
LAMİNE PARKE MASİF PARKE
Lamine parkenin üst kullanım kalınlığı 4 mm masiftir. Cilasıyla birlikte bitmiş malzemedir. Ayrıca sistre cila gerekmediğinden kullanıma hazırdır. Dolayısıyla masif parke kadar kullanım süresi verebilmektedir. Masif parkenin üst kalınlığı 5-6 mm'dir. Ağaç ham olduğundan döşenirken yapılacak sistrede bunun 1-2 mm kadar kısmı zımparalanır ve geriye lamine parkede olduğu gibi üst katman yaklaşık 4 mm kalır.

 

2- MONTAJ SÜRESİ
LAMİNE PARKE MASİF PARKE
Lamine parkede malzemenin her türlü işlenmesi daha önce fabrikada yapılıp kullanıma hazır hale getirilerek paketlendiğinden montaj işlemi orta büyüklükte bir daire için bir günde tamamlanabilmektedir ve ertesi gün parke kullanıma hazırdır. Uygulama işlemi masif parkeden 8-9 gün daha kısa sürmektedir. Orta büyüklükteki bir dairenin zeminine masif parke montaj işlemi 1 gün sürer. Tutkalın sertleşmesi için en az 5-6 gün beklenmesi gerekir. Arkasından 3-4 gün gibi bir zaman alacak sistre ve cila işleminden sonra parke teslime hazır hale gelir. Yani işlemlerin tamamı için en az 10 gün montaj süresi gerekmektedir.
3- PARKELERİN ARALARININ AÇILMASI
LAMİNE PARKE MASİF PARKE
Lamine parkelerde imalat tekniği parçaların suyuna ve sokarısına (birbirlerine dik gelecek şekilde) lamine edildiğinden herhangi bir çalışma söz konusu değildir. Yüzeyde de hoş olmayan görüntüler oluşmaz. Masif parke havanın nemi, sıcaklığı ve ortamın durumundan maksimum etkilenir. Fazla sıcak ve kaloriferli ortamlarda parkelerin araları rahatsız edecek derecede açılır ve ortamda hoş olmayan bir yüzey oluşur.
4- PARKELERİN KABARMASI
LAMİNE PARKE MASİF PARKE
Lamine parkelerde böyle bir durum söz konusu değildir. Aşırı su veya nem alması halinde dahi. Aşırı nemli ortamlarda masif parkenin kabarma riski çok fazla olup, tadilatı oldukça masraflıdır.
5- YÜZEY KALİTESİ
LAMİNE PARKE MASİF PARKE
Lamine parkelerde malzemenin üstüne otomat makinelerde önce bir kaç kat zımpara yapılır. Sonra da kalibre yapılır. Daha sonra otomat cila makinelerinde yüzeye 6 kat uv dolgu ve cila uygulanır. Dolayısıyla lamine parkelerin tüm işlemlerinin otomatik makinelerde yapılması sebebiyle çok mükemmel bir yüzey elde edilir. Masif parkelerde sistre işlemi elle kullanılan makinelerde yapılır. Cila işlemi de el rulosu ile yapılır. Elle yapılan bu işlemlerden elde edilen yüzey düzgünlüğü ve kalitesinin fabrikadaki makinelerde üretilen lamine parkeler gibi olabilmesi için çok ciddi kaliteli ve pahalı bir işçilik gerekir.
6- MONTAJ KOLAYLIĞI
LAMİNE PARKE MASİF PARKE
Lamine parke montajı son derece dikkat isteyen o derece de basit bir iştir. 70 m2 bir ev 2 iyi ustanın bir günlük normal mesai zamanını alır. Yaşayan evlerde dahi eşyalar kaydırılmak sureti ile döşeme yapmak mümkündür. Yaşanılan mekanlara masif parke uygulanabilmesi için mevcut eşyaların tamamen boşaltılması gereklidir ki bu da çok ciddi bir sorundur.
7- RENK DEĞİŞİMİ
LAMİNE PARKE MASİF PARKE
Lamine parkelerde cilalama işlemi önceden fabrikada yapılıp daha sonra paketlendiğinden kullanıcı tercih edeceği parkenin desenini, rengini ve en son halini görerek karar verir. Hiç bir şekilde süprizlerle karşılaşmazsınız. Paketten beğendiğiniz malzeme çıkacaktır. Masif parkelerde parke cilasız ve ham olarak fabrikadan gelir. Müşteri o haliyle görür ve henüz cilasızken parke son hale gelmeden karar verir. Parke döşenir, ondan sonra cila olur. Cila kimyasal yapısındaki özelliklere göre parkenin rengini değiştirir. Her parke parçasının cilaya vereceği tepki farklı farklı olur. Neticede ham olarak seçilen parkenin rengi ile döşenip cilalandıktan sonraki rengi farklı olur. Bu durum da çeşitli sıkıntılara sebep olabilir. Bu yüzden masif yaptıracak iseniz mutlaka 1 tam paketi açtırarak görün, sonra karar verin.
8- TAMİRAT
LAMİNE PARKE MASİF PARKE
Kullanılmakta olan lamine parkenin her hangi bir bölgesinde tamirat yapmak gerektiğinde; sadece o bölgede bu işlemi yapmak çok kısa sürede ve çok az maliyetle mümkündür. Kullanılmakta olan masif parkenin herhangi bir bölgesinde tamirat yapmak gerekirse; bu işlemi sadece o bölgede lokal olarak yapmak, tamirat yapılan yer ile yapılmayan yer arasında çok bariz fark oluşturacaktır. Bu yüzden parkenin tamamını elden geçmek gerekmektedir.Bu is uzun zaman gerektirecektir.
9-FİYAT KIYASLAMASI
LAMİNE PARKE MASİF PARKE
Lamine parkenin masif parkeye göre montaj kolaylığı, kullanım kolaylığı, estetik duruşu, yüzey kalitesi, ve risk durumu dikkate alındığında lamine parke kesinlikle daha pahalı değildir. Gerekli açıklama sol tarafta lamine parke başlığı altındadır.
 

 


Kaynak : evdose.com

0 beğenilme 0 beğenilmeme
5, Ekim, 2014 İnşaat Mühendisi C50 (17,592 puan) tarafından cevaplandı
ÖZET KARŞILAŞTIRMA
  ÖZELLİK LAMİNE PARKE MASİF PARKE
1 Kullanım Süresi + +
2 Montaj Süresi Kısa Uzun -
3 Parkelerin Aralarının Açılması Açılmaz Açılır
4 Parkelerin Kabarması kabarmaz kabarır
5 Yüzey Kalitesi mükemmel Ustaya bağlı
6 Montaj Kolaylığı Kolay zor
7 Renk Değişimi Yapmaz Ciladan sonra yapar
8 Tamirat Kolaylığı Kolay Zaman ister
9 Fiyat Kıyaslaması (+)(-) % 10 (+)(-) %10
ÖZET KARŞILAŞTIRMA
  ÖZELLİK LAMİNE PARKE MASİF PARKE
1 Kullanım Süresi + +
2 Montaj Süresi Kısa Uzun -
3 Parkelerin Aralarının Açılması Açılmaz Açılır
4 Parkelerin Kabarması kabarmaz kabarır
5 Yüzey Kalitesi mükemmel Ustaya bağlı
6 Montaj Kolaylığı Kolay zor
7 Renk Değişimi Yapmaz Ciladan sonra yapar
8 Tamirat Kolaylığı Kolay Zaman ister
9 Fiyat Kıyaslaması (+)(-) % 10 (+)(-) %10YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (HAZİRAN AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLAİlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 158 kez görüntülendi
9, Ekim, 2014 Bitirme İşleri kategorisinde Ecem tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 125 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,050 kez görüntülendi
24, Ağustos, 2019 Bitirme İşleri kategorisinde VvedatT C14 (63 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,163 kez görüntülendi
2, Mayıs, 2015 Birim Fiyat kategorisinde seckindemirer C14 (3 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 153 kez görüntülendi
15, Ocak, 2020 Diğer kategorisinde ahmet9442 C14 (22 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,953 soru

8,203 cevap

3,733 yorum

8,578 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Son Bloglar

Microblading Nerede Yaptırılır?

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comaluminum sliding windows | ofis sandalyesi | Tiny House

elle açılır tente fiyatları
...