Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

Panelton döşeme & Kaset döşeme

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
901 kez görüntülendi
7, Ekim, 2014 Diğer kategorisinde Filiz tarafından soruldu
Panelton döşeme ve kaset döşeme nedir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
11, Ekim, 2014 Gökhan Irmak C50 (8,026 puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap

KASET DÖŞEME KALIP
Kaset kalıp genellikle kolon aks aralığının 8m ve üzeri olan projeler (konferans salonu, amfi, fabrika binası gibi) ve döşemenin birim alanda fazlaca yük taşıması gerektiği durumlarda (makine yerleşimi, kamyon yükleme bölgesi, forklift çalışma alanı, katlı oto galeri gibi) kullanılır. . Kasetin şekli itibariyle döşemede çift yönlü nervür kirişler oluşarak döşeme taşıma kapasitesi artırılır. Böylece kaset döşeme sayesinde beton döşeme kendi ağırlığı ve üzerine gelecek olan dinamik ve statik yükleri kolayca taşır.

Fiberglas malzemeli ve demir ve ahşap gibi takviyelerle ilave kuvvetlendirilmiş kalıplar dış ortam ve betondaki sıcaklık değişiminden çok az etkilenir. Bu sebeple beton soğukken veya beton kür zamanında yüksek sıcaklıkta iken kalıplar beton sertleşme kalitesini düşürecek veya betonu çatlatma riski oluşturacak şekilde beton altında çalışmaz. Bu durum fiberglas olmayan takviyesiz plastiklerde önemli bir risktir.

Kurulum ve Uygulama
Döşemenin alt iskele sistemi kurulduktan sonra projedeki ana taşıyıcı kirişler tabanlar yerleştirilerek oluşturulur ve komple yatay olarak döşenmiş plywood veya H20 taşıyıcılar veya 10x10cm kalaslar üzerine fiberglas kaset kalıplar serilir. En çok karşılaşılan uygulama iskele ‘U’ ları üzerine H20 kirişler ve onun üzerine 10x10cm kalıp ızgarası sistemidir.

Yeni ve yıpranmamış kalıplar söküldükten sonra brüt beton yüzeyi verir. Eski ve yıpranmış kasetlerde kaset aralarına betonun sızmasını azaltmak için dolgu yapılabilir veya nitelikli endüstriyel bant çekilebilir. Döşenen kalıp üzerine yağlama ve demir örme işlemi uygulanır. Özellikle eski ve hasarlı kalıplara kalıp ayırıcı uygulamasına çok hassasiyet gösterilmelidir. Ayrıca kullanılacak olan yağın marka ve niteliği de önem taşır. Yağlama ve demir örmeden sonra beton uygulamasına geçilir.

Kalıpların Sökümü
Fiberglas malzemeli kaset kalıpların 2 ana sebepten dolayı betondan sökümü plastik kalıplara göre zor olabilir. Birincisi yüksek termal dayanımı sebebiyle beton altında çalışmayıp genleşmeyişi, bu sebeple betona tam yapışık olarak görevini yapması, ikincisi ise müşteri talebine göre zor formlarda (dik yan yüzeyler, keskin rodüsler gibi) üretilmiş olabilmesidir. Bu faydaları sağladığından dolayı kalıpların sökümünde özenli davranılmalıdır. Kalıpların sökümünde kasetin orta bölgesindeki siboptan hava basmak için hava kompresörü kullanılır. Hava kompresörünün kapasite ve basıncı yeterli olmalıdır. Uygun hava basıncı olması durumunda kalıp zaten ayırıcı yağ ile yağlandığından kalıpları zorlamaya ve kalıplara hasar verici darbelere gerek kalmayacaktır. Kaset kalıpların betondan sökümünden sonra zaman içinde eğer belirgin bir kirlenme oluşursa kalıpların su ile yıkanması ve yüzeydeki beton kirinin temizlenmesi sonraki kullanım ve beton yüzey kalitesi için faydalı olacaktır. Kötü yağlama, kalıpların temizlenmemesi ve aceleci bir yaklaşımla kalıp kenarlarının hasarlanarak sökümü kalıbın sonraki kullanımlarında problemler oluşturacaktır.

Depolama
Fiberglas (polyester) kaset kalıplar parlak yüzü üste gelecek şekilde birbiri içine geçirilerek üst üste konulmalıdır. Yeterli alan mevcut ise üst üste değil de kaseti yan dikerek yan yana da dizilebilir. Kalıplar inşaat alanlında kullanımda iken kullanım kolaylığı sebebiyle içi yukarıya bakacak şekilde ters pozisyonda durabilir, fakat uzun süreli depolamada kasetlerin içerisinde su birikimine izin vermemek için dış bükey duruş önemlidir. Uzun süreli bekletmede malzeme yorulmasını en aza indirmek için mümkün olduğunca az sayıda üst üste istifleme yapılmalıdır.

FİBERGLAS Kaset Kalıp ÖZELLİK VE AVANTAJLARI
1- Düşük serili üretim gereğinde ana kalıp maliyeti yönünden üretimi uygundur. Çok bilinen, en çok kullanılan ve en alışık olunan kaset döşeme kalıbı türüdür.
2- El imalatı ve yarı otomatik sistemde üretilir. Pres ürünü değildir.
3- Ana malzemesi cam fiber takviyelidir. Yüzeyi sert ve parlaktır.
4- İç yüzeyde genellikle ahşap takviye kullanılır. Demir de kullanılabilir.
5- Çok miktarda modeli mevcuttur. Tasarım ve üretimi kolaydır.
6- Kullanılan polyester, jelkot ve cam elyafı türü ve kalınlığına göre kalite düzeyi farklılaştırılabilir.
7- Dış yüzeyi düzgün, sert ve parlaktır.
8- Betondan sökülmesi kolaydır.
9- Depolama, taşıma ve kalıp sökümünde darbe ile tahrip edilmediği müddetçe kaliteli bir ürün çok sayıda inşaatta kullanılabilir.
10- Genellikle plastikten ağır, demirden hafiftir.
11- Her beton statik gerekliliğe göre imalatı mümkündür. Cidar kalınlığı ve takviyesi kolayca artırılabilir.
12- Tamir imkanı fazladır ve tamir işlemleri kolaydır. Her türlü darbe ve kırığı tamir edilebilirdir. Büyük çaplı tamirler de mümkündür. Tamir edebilecek firma bulmak kolaydır.
13- Gerektiği kadar gevrek ve gerektiği kadar esnektir. Darbe emme özelliği vardır. Darbe ile şekil değiştirmez.
14- Yüzey düzgünlüğünü eskise de kolayca kaybetmez. Kaliteli malzeme ile üretilen yüzeyler erken matlaşmaz.
15-İkinci el satışı kolay ve alışılmıştır.
16-Demirinden başka kısmının pek hurda değeri yoktur.

 

Panelton döşeme elemanları üzerlerine minimum 5 cm. kalınlığında yük yayma betonu döküle

rek,

döşeme sistemini oluşturan elemanların bir arada çalışması sağlanır. Bu beton kaplama, panellerdeki

ters sehimleri dengeler, kesme kapasitesini arttırır, yük yayılımını ve dağılımını sağlar, panelleri

koruyucu bir tabaka görevi görür. Topping olarak d

a adlandırılan bu kaplama en az Q188/188 hasır

çelik ile donatılandırılır. Proje gereklerine göre çeşitli noktalarda farklı donatılarda projesine göre

topping içine yerleştirilebilir.

 İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 5,806 kez görüntülendi
27, Ekim, 2014 Betonarme Yapılar kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (16,293 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 309 kez görüntülendi
29, Temmuz, 2018 Betonarme Yapılar kategorisinde YapisorInstagram C14 (77 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 274 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 289 kez görüntülendi
23, Temmuz, 2018 Kaba İnşaat kategorisinde amelius2534 C16 (240 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 483 kez görüntülendi
15, Temmuz, 2018 Yapı Statiği kategorisinde an.engineer C18 (325 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,353 soru

7,579 cevap

3,388 yorum

7,071 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...