Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

filigran döşemeler

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
978 kez görüntülendi
9, Ekim, 2014 Diğer kategorisinde hamit tarafından soruldu
Filigran döşemeler ne oluyor ? Konuyal ilgili detaylı bilgi lazım
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
9, Ekim, 2014 İnşaat Mühendisi C50 (16,591 puan) tarafından cevaplandı

Konuyla ilgili detaylı bir makale var buyrun :

Geleneksel yapım sistemlerinde nitelikli işçilik konusunda karşılaşılan eksiklikler ve endüstrileşmiş yapım sistemlerinin yapı maliyetlerini olumsuz etkilemekte olması bilinen bir gerçektir. Filigran sistemlerin önemi, yapım hızını ve kalitesini artırırken yapım maliyetini azaltan bir yöntem olmasından kaynaklanmaktadır. Filigran sistemlerin tüm bu özellikleri, tasarımcılar ve yapı üreticileri tarafından bilinmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Filigran sistemler kalınlıkları en az 6 santimetre olan betonarme plakların, yerinde dökme beton ile rijit hale getirilmesi yoluyla elde edilen yapım türüdür. Filigran sistemlerin iki aşamalı olarak uygulanışı, yarı ön üretimli karakterini tanımlamaktadır. Filigran döşeme geliştirilmiş geleneksel yapım sistemi kapsamında şantiye ortamında hazırlanacak basit kalıp düzenekleri ile elde edilebildikleri gibi endüstriyel yapım sistemleri kapsamında tamamen fabrika ortamında hazırlanabilirler. Filigran sistemler şantiye sürecindeki kalıp ve iskele işçiliğini en aza indiren yapım sistemleridir.

Genel özellikleri:
• Özellikle çok katlı konut tipi yapılarda çok kullanılır.
• Hızlı ve kolay montaj sağlanır.
• Öngermeli yapıldığında donatıdan tasarruf sağlanır.
• Döşeme için kalıp ve iskele gerekmez.
• Betonarme, karkas, çelik, yığma yapılarda döşeme teşkilinde kullanılır.
• Pürüzlendirilmiş üst yüzey ve deprem etriyeleri sayesinde kompozit sistem teşkil edilir.
• Pürüzsüz çelik kalıp gören alt yüzüne sıva gerekmez ve hemen boyanabilir.
• Üretimde Tesisat delikleri açma imkanı sağlanabilir.
• Isı, ses ve yangına karşı çeşitli çözüm imkanı.
• Filigran sistemlerin üretiminde endüstrileşmiş yapı üretim teknolojilerinin kullanılabilmesi için ülke düzeyinde talebin yeterli olması ve hızlı finans akışının sağlanması gereklidir.
• Proje düzeyinde ise
a) Tekrar eden eleman sayısının kitlesi üretim için yeterli olması, etkin bir boyutsal düzenleme ile eleman tip sayısının en aza indirilmesi.
b) Eleman biçim ve boyutlarının saptanması sırasında, “üretim, taşıma ve montaj evrelerinde rasyonelliğin sağlanması” ilkesinin ön planda tutulması.
c) Statik- konstrüktif sorunların, büyük maliyet artışları getirmeyecek şekilde çözümlenmesi.
d) Kesin projeye geçilmeden, tüm detayların tamamlanmış olması, yapım süreci içerisinde, malzeme, ekip ve sürelerin planlanma, koordinasyon ve denetiminin, çağdaş yöntemlere dayanılarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.


Dizayn ve hesap esasları

• Filigran döşemeler genelde tek yönlü hesaplanabilir. Özel hallerde iki yönlüde dizayn yapılabilir.
• Mütemadi döşeme hesabı yapılır.
• Hesap yapılırken geçici mesnetlenme aralıkları mutlaka göz önüne alınmalıdır.
• Filigran elemanların hesap, üretim ve montaj kuralları TS EN 13747+A1 (Öndökümlü Beton Mamuller-Döşeme Sistemlerinde Kullanılan Döşeme Plakaları) verilmiştir.

Filigran döşeme plaklarıyla oluşturulan döşemelerde kalınlık geçilen açıklığa ve yük durumuna bağlı olarak 12-30 santimetre arasında değişmektedir. Döşeme plakları ile yerinde dökme beton arasındaki aderans, plakların üst yüzeylerinin pürüzlendirilmesi ve üst yüzeyine yerleştirilen montaj donatılan ile sağlanmaktadır.
Filigran döşeme plaklarının derz ve mesnet noktaları boyunca rijitliği, şantiyede yerinde dökme beton aşamasından önce bu noktalara yerleştirilen ek donatılar yardımıyla sağlanmaktadır. Derz birleşimleri boyunca hasır çelik donatılar ve mesnet boyunca ek mesnet, donatıları kullanılmaktadır.

Üretim ve montaj:
Fabrikadaki iyi çalışma, ölçüm, denetim koşulları ve makinalaşma olanakları, tekrarlanan işlemlerden kaynaklanan uzmanlaşma, gelişmiş çelik kalıpların sağladığı dakik üretim ve düzgün yüzeyler. Fabrikada kolaylıkla uygulanabilen ön germe yöntemlerinin neden olduğu dayanım artışları, rötresi önceden tamamlanmış olan betonda, deformasyon sorunlarının en aza inmiş olması, gelişmiş üretim olanaklarının biçim, doku ve renk çeşitliliğine zenginlik kazandırması, kalite artışına neden olan faktörler arasındadır.
Beton kalitesine ve donatı miktarına bağlı olarak 9 metreye kadar açıklık geçebilen döşeme plakları en çok 2.50 metre genişliğinde olabilmektedir. Montaj, işlemleri vinç yardımıyla gerçekleştirilebilen filigran döşeme plakları, derzlerine dik doğrultuda yerleştirilen basit iskeleler yardımıyla desteklenmektedir. Aynı zamanda döşeme plakları yerinde dökme beton için kalıp görevi görmektedir. Bu yolla hem iskele hem de kalıp işçiliğinden tasarruf ettirmektedir.
Filigran döşemeler çeşitli teknik yöntemler ile üretilebilirler, bunlar
- Klasik donatılı plaklar,
-Öngermeli filigran döşemeler,
- Kafes kiriş donatılı filigran döşemeler,

a) Klasik donatılı plaklar:
Bu tip filigran döşemeler açıklıkların çok fazla olmadığı döşemelerde kullanılır ve gerekli önlemler alındığında iki yönlü döşeme olarak ta çalışabilirler. Üretimi masa kalıplarda yapılır, şantiye ve atölye şartlarında üretimi kolaydır.

b) Öngerilmeli Filigran döşemeler:
Fabrikada bant üretimi ile özel beton döküm makinaları ile üretim yapılır. 120 metre uzunluğunda, 2.5 metre enindeki bantlarda seri olarak üretilir. Öngerme donatıları ile donatıdan ve işçilikten tasarruf sağlanır. Bilgisayar yardımı ile otomatik üretim sağlanır. Tek yönlü döşeme olarak hesap edilirler.

Kafes kiriş donatılı Filigran döşemeler:
Büyük açıklıklı Filigran döşemelerde elemanların, kesitte üçgen olarak, boyuna ise kafeslerin oluşturulduğu donatı sistemi ile eğilme rijitliği artar ve aynı zamanda kompozit kesitin oluşmasında yatay kesme kuvvetlerin aktarılmasına kolaylık sağlanır. Donatılı kafeslerle kalıptan alma, stoklama ve montaj safhalarında yararlanılır.

Stoklama-nakliye ve montaj:
Filigran elemanlar 6-10 santimetre kalınlıklarda elemanlar oldukların nakliye mesafeleri diğer ağır konstrüksiyon elemanlara (kolon, kiriş) daha uzak mesafelere ekonomik olarak nakledilebilirler.Stoklama ve nakliyede elemanların üst üste mesnetlenmesine itina edilmelidir. Montaj da ise elemanların projesinde öngörülen mesafelerde mesnetlenmesi önemlidir. Ayrıca mesnetlerin kotlarının aynı olmasına dikkat edilmelidir.

Kompozit boşluklu Filigran:
Filigran döşemelerde büyük açıklıkları geçmek için döşeme kalınlığı artması durumunda aynı eğilme rijitliğine sahip boşluklu olarak dizayn edilebilirler. Bu sayede döşeme zati yükü yüzde 40 azaltılır. Ayrıca döşemelerde ısı ve ses yalıtımı da sağlanmış olur.
Hesaplar yapılırken kesiti açıklık ve mesnette T kesit olarak çözmenin yanında taşıyıcı sistemde güçlü bir diyaframda elde edilmiş olur.
Nervürler sürekli olarak hesaplanırlar, elemanların başlangıç ve bitimlerine mutlaka nervür olmalıdır. Mesnetlenme şartları diğer filigran döşemelerin aynıdır.
Dolgular genellikle hafif ve izolan olması nedeniyle polistren köpük ile sağlanır. Üretim sırasında ıslak betona yapıştırıldığı uygulamaların yanında yapıştıcılarla montaj sırasındada şantiyede de monte edilebilirler.


Y.Müh. Günkut BARKA
Türkiye Prefabrik Birliği
Teknik Komite Başkanı


Faydalanılan kaynaklar
1. Plattendecke Technische Handbuch, Kaiser - Omnia
2. La Prefabbricazione in Calcestruzzo, ASSOBETON
3. Planning and Design Handbook on Precast Building Structures
4. PCI Design Handbook,
5. Edition
5. Building Systems for Prefabricated Floors and Load - Bearing Walls, PITTINI
6. Deckensysteme aus Betoufertigteilen
7. Solaio Alveolare Progettazione e impieghi ASSAP - Solai Alveolari Gruppo Centro Nord
8. La Predalle Precontrainte PPB Saret
9. Gök İnşaat ve Tic. AŞ Katalogları

 

kaynak: http://www.dunyainsaat.com.tr/dergioku.php?haberid=3371YAPISOR'a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (MAYIS AYINDA GEÇERLİ):

Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 35 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 50 TL   SATIN AL

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 498 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 6,039 kez görüntülendi
27, Ekim, 2014 Betonarme Yapılar kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (16,591 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 144 kez görüntülendi
5 ay önce Kaba İnşaat kategorisinde Buyukbart C14 (11 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 330 kez görüntülendi
29, Temmuz, 2018 Betonarme Yapılar kategorisinde YapisorInstagram C14 (77 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 286 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,451 soru

7,671 cevap

3,449 yorum

7,275 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...