Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Kolon filizleri

2 beğenilme 0 beğenilmeme
5,352 kez görüntülendi
Kaba İnşaat kategorisinde Agah Çağrı Zorlu tarafından soruldu
Kolon filizleri genelde 1 m civarında bırakıyoruz.Adem Doğangün hocamızın kitabında kolon filizleri kolonun orta bölgesinde birleşmesi gerektiğini söylüyor.yani iki metreye yakın filiz boyu demek.bu konuda görüşleriniz nedir? Ayrıca iki metrelik filizler uygulamada herhangi bi sıkıntı yaratır mı,ayak bağı olur mu ?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

16 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
İnşaat Mühendisi tarafından cevaplandı
uygulaması elbette daha zor olacaktır ama statik açıdan birşey diyemeyeceğim, ilk defa böyle bir tezle karşılaştım, biraz detaylı açıklar mısınız peki? İlgili hocamız neden böyle birşeyi savunuyor, çok güzel bir konu.
suayp tarafından yorumlandı
kolonun orta noktasında moment sıfır oldugu için filizleri üst katın kolonun boyuna donatısı için orta noktadda birlşck şekilde donatılar bırbırıne bağlanır.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
civilengineeremrah tarafından cevaplandı
Kolon filizleri 2 adet formüle göre hesaplanır 1.cisi standart 50× donatı çapı 2 .si 0.65× fctd/ fyd .... gibi bir formül var idi 2 sinden hangisi büyük ise o değer kullanilir.Bu sorunun cevabını biliyordum ama hayat stresi yüzünden unuttum herhalde ddyt dersinden kolon ortasından ek halinde 1.5 kat fazla kenetlen me filan diye birşey var idi ... Deprem yönetmeliğini açıp bakmak gerekmektedir
3 beğenilme 0 beğenilmeme
Agah Çağrı Zorlu tarafından cevaplandı

Kitapta bulunan ilgili sayfa.Altı çizili kısım cevaba yönelik

1 beğenilme 0 beğenilmeme
musab tarafından cevaplandı
güzel bir konuyu açtığı için Agah Çağrı Zorlu ya teşekür ederim. biz şantiyelerde ve sttaik projelerde genelde civilengineeremrah'ın yazdığı standartlara göre kontrolünü yapıyoruz.

ben izmir'de sadece bir yerde gördüm uygulamasını 2 m filiz boyu.

geçen hafta inceleme imkanım oldu. uygulamada sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. filizler uzun olduğu için yamuluyorlar. keşke fotoğtafını da çekip sizlere gönderebilseydim. bir daha uğrarsam fotoğrafını çekip sizelere ulaştırırm.
İnşaat Mühendisi tarafından yorumlandı
fotoğraf bekliyoruz mutlaka :)
1 beğenilme 0 beğenilmeme
Remzi Başaran tarafından cevaplandı
Biz sekiz metrelik kolon yaptık ve Filiz boyu temele gömülen kısım dahil 4,4 metreydi. Tek bi sikintisi var kolonu yerlestirirken zorlanman.Bindirmelerde önemli olan şey bindirmenin egilme momentinin küçük olduğu yerlerde olmasi ve diyagramlara bakılırsa kolon ortasında bindirmenin daha dogru olacağı açıktır. Ama diğer şekilde yapılan bindirme yonetmelimize aykiri değildir. Bindirme kenetlenme boyunun 1.5 katından büyük olmalı ve donati capinin 40 katından büyük olmali
0 beğenilme 0 beğenilmeme
İnşaat Mühendisi tarafından cevaplandı
Bindirmenin alt bölgede değilde orta bölgede olması gerektiğini düşünüyoruz, bunun ana nedenini de, bindirmenin en az zorlanan bölgede olması gerektiği. Peki aynı mantıkla, biz beton derzleirni de uç bölgelerde bırakıyoruz. İşçilii, maliyeti unutalım bu sorum için, statik olarak, betn derzini de kolonun ortasında bırakmak ne kadar doğru veya ne kadar  yanlış olurdu? Yani kolonların yarısını alr döşeme, yarısını üst döşeme ile döksek mesela? Dediğim gibi işçilik, maliyet, uygulanabilirlik vb. unutalım sadece yapı statiği açısından sormaktayım?
0 beğenilme 0 beğenilmeme
Remzi Başaran tarafından cevaplandı
Aslında her ikisininde yanlış olduğunu düşünüyorum çünkü biz hep egilme momenti üzerinden konuşuyoruz bence ayrıca kütle ve rijitlik merkezinden dolayı burulma momentinin varlıgi ve otelenmeden dolayı yanlış olduğunu düşünüyorum .tam anlamıyla statik anlamda cvp verilebilirse ii olur. Ayrıca daha önce bi santiyede kolonlar a kiriş altına kadar beton dökmek yerine tüm kat beraber dökülüyordu. (Kiriş kolon perde doseme)
İnşaat Mühendisi tarafından yorumlandı
Monolitik döküm, kalıpçı jarnonuyla tulum dökümden bahsediyorsunuz değil mi :) Kimilerine göre en doğru döküm tekniğinin monolitik döküm olduğu söyleniyor.
civilmuh tarafından yorumlandı
Monolitik dökümde soğuk derz, kolon döşeme ayrı döküldüğündeki soğuk derze göre daha toplamda az oluyor. Her ne kadar projelerde soğuk derz bölgelerinde aderansı arttırıcı malzemeler kullanılması söylense de bu yapılmıyor. Hatta bazen kalıp kalıntıları, talaş vs. temizlenmeden, gerektiğinde yıkanmadan beton dökülüyor.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
Remzi Başaran tarafından cevaplandı
Aynen öyle ..Ayrıca konumuz dışında aklıma gelmişken sorayım. Bindirmenin momentin az olduğu yerlerde olmasi gerektiği konusunda hem fikiriz ama Kirislerde çekme donatilari mesnet bölgelerine yakın yerlerinde oluyor basınç Donatilari içinde aynı şey kesinlikle geçerli diyebilirmiyiz. Elimde iki farklı projede birinde basınç donatisi açıklığın ortasında bildirilmiş diğerinde mesnet bölgesinde.en doğrusu konusunda bi fikrim var ama tam emin değilim. Siz ne dersiniz ?
mehmet tarafından yorumlandı
Mesnet bölgesinde bindirme daha mantıklı geliyor. Donatılar mesneti belli bir mesafe geçtikten sonra bitiyor neticede, böylece çekmeye çalışıyorlar ve bindirme yerinin pek önemi kalmıyor. Donatı mesneti geçtiği sürece daha güvenli olacağını düşünüyorum.
İnşaat Mühendisi tarafından yorumlandı
mesnet bölgeleri en kritik bölgeler değil mi ? bir de bindirmeleri burada yaparak durumu daha da kritik hale getirmiş olmuyor muyuz peki ?
Remzi Başaran tarafından yorumlandı
Mesnet bölgeleri en çok kesme açısından kritik bölge. Kesme içinde enine donati kullanıldığından bindirmenin mesnetlerde olmasıyla kritik bölge yapmamış oluyoruz bence.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
Ahmet Özürün tarafından cevaplandı
Peki kolon filizlerinin bindirmesini ortadamı bırakırsak daha mı sağlıklı ,yoksa döşeme bitiminden sonramı bindirme yapmalı?
1 beğenilme 0 beğenilmeme
mlskorkmaz tarafından cevaplandı
zaten inşaatta statik açıdan zorlanmalar için adem doğangün betonarme kitabında böyle bir tez anlatıyor

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 380 kez görüntülendi
Kaba İnşaat kategorisinde murtiko tarafından soruldu
1 beğenilme 1 beğenilmeme
2 cevap 322 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 425 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 444 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

1,808 soru

3,167 cevap

806 yorum

2,757 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...