Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Tünel Kalıp Sistemleri Hk.

0 beğenilme 0 beğenilmeme
127 kez görüntülendi
Kaba İnşaat kategorisinde İnşaat Mühendisi tarafından soruldu
Merhaba arkadaşlar

Tünel kalıpta çalışanların bilgisine ihtiyacım var, kalıbı betondan kaç gün sonra sökebiliyoruz? Söktükten sonra herhangi bir taşıyıcı iskele vb. bırakılıyor mu yine altta?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
muratulutas24 tarafından cevaplandı
İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
üstat tünel kalıb kullanım amacı zaten hızlı kalıp alıp kurmaktır genelde toki şantiyeleri kullanır

eğer buhar kürü uygulaması yapacaksan ortam sıcaklığına bağlı olarak 7 saat 12 saat arası kalıp alınıyor

sistemsel olarak aralık fazla olmadığından sehim olmuyor ama tedbir amaçlı bazı yerlere dikme atılıyor

buhar kürü genelde olduğu gibi tünelin içinde ateş yakmakla olduğunu zannederler ama yanlış bir uygulamadır betonun içindeki suyu buharlaştırarak çimentonun hidrate olmak için kullandığı suyu buharlaştırarak etrenjit kristallerinin oluşumunu olumsuz etkilerler.buda nihai mukavemete etki eder.
İnşaat Mühendisi tarafından yorumlandı
Peki sadece direk destekleri ile beton kendini ve ustunde devam eden diger ımalatlarin agirliklarini nasil tasiyor?  6 saatte bu dayanima ulaşabiliyor mu? Normal sistemde 1 haftada ancak ulasiyor bu dayanima. Bu konuda tunel kalibin farki nedir? Hic kullanmadigimi goz onune alarak o detayda cevaplarsaniz cok sevinirim:)
muratulutas24 tarafından yorumlandı
üstat cevapta da söylediğim gibi sistemsel olarak zaten aralık az olduğundan bu yükü kaldırabiliyor buna yardımcı etmenler olarak betonda mukavemet ve priz aldırıcılar kullanılıyor ayrıca eskiden olduğu gibi (5 10 sene) beton dökülmüyor teknolojisi en standartına geçildikten sonra çok değişti

daha iyi ve kolay anlaşılması için şu örneği verebiliriz cem ıı a 42,5 all bir çimento kullanıyorsanız beton sınıfınız c 25/30 ise tse standartlarında fck +1 isteniyor yani 31 n/mm 2 bulmanız gerekir hava sıcaklığı 20 25 derece arasında ilk gün tabi alttan ısıtma varsa (kalıbı almak için çok önemlidir) 7,5 -9 arası 3 gün 16 -19 arası 7 gün 24-26 arası 28 günde de 31- 33 arası bir değer alır buda alttaki dikmelerin alınma süresini 3- 4 güne indirir.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 5,601 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 262 kez görüntülendi
Kaba İnşaat kategorisinde Mert tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 394 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 231 kez görüntülendi
Staj kategorisinde Ferhat tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

1,807 soru

3,167 cevap

806 yorum

2,756 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...