Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Betonun içindeki agrega boyu ne olmalı?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
495 kez görüntülendi
10, Aralık, 2016 Kaba İnşaat kategorisinde oklkvn C14 (87 puan) tarafından soruldu
Konut için hazır betonculara sipariş verilirken slumpın s4 olması gerektiğini biliyorum ama agreganın ebatı için herhangi bişey belirtmemiz gerekir mi acaba?

Döşeme için ayrı slump ve agrega boyutu değeri, kolon için ayrı slump ve agrega değeri?

Bilgilendirirseniz sevinirim.

Cevap Vermeden Önce:
1) Verdiğiniz cevaplara gelen artı ya da eksi oylar ve cevabınızın en iyi cevap olarak seçilmesi site puanınızı belirlemektedir.
2) Site puanınız, en iyi kullanıcılar arasında olmak, bir kategoride en çok puana sahip olarak o kategoride uzman olduğunuzu göstermek, sitede zaman zaman yapılan çeşitli ödülleri kazanmak gibi ayrıcalıklara sahip olmanızı sağlar.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
10, Aralık, 2016 muratulutas24 C25 (879 puan) tarafından cevaplandı
11, Aralık, 2016 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Üstat sorduğun soru çok iyi çünkü

Yapılan en büyük hata agrega boyutu slump sınıfı bazen özel istekler (mesela sdç çimento ) gibi doneler elinde olmadan sırf ucuz olsun diye ver oradan C 30 beton leblebi niyetine sonradan aldınmı başına belayı

Soruna geçersek:

S4 sınıfı slump olayıdır  slump deney sonucu 160 mm 210 mm arası demektir.

Her beton S4 sınıfı olacak diye bir şey yok örnek verecek olursak merdiven perdesi ile merdiven birleşik dökülüyorsa S2 sınıf beton dökeceksin demektir.

Agrega boyutu senin en küçük donatı aralığın ile ilgilidir. genel olarak en büyük dane çapı(dmax) 25 mm olarak ayarlanır.Bundan küçük agregalar ile yapılacak C 35 kadar olan betonlarda maliyet farkı alınır.

Slump sınıfının fazla olmasını istemek usta arkadaşların keyfini yerine getirmek daha az yorulmaları demektir.kolon kiriş döşeme aynı slump sınıfı dökülür zaten 210 mm beton çok rahat işlenir.

Agrega dediğim gibi donatıya göre ayarlayabilirsin
2 beğenilme 0 beğenilmeme
12, Aralık, 2016 koraykoray C16 (194 puan) tarafından cevaplandı
Arkadaşımız gerekli açıklamayı yapmış fakat ufak ilaveler lazım.Genelde dmax 22 geliyo betonlar bunun sebebi kolon ve kirişlerde paspayını 2.5 cm yapmaları..kirişte sıkıntı çıkartmaz fakat dmax 25 veüzerine çıktığında iri agrega etriye ve kalıp arasına sıkışıp aşağısına beton geçirmeyeceğinden kolon kısa kenarlarının dip bölgelerini boş çıkarabilirsin..Ayrıca döşeme betonunda merdiven için düşük kıvamlı beton sipariş edebilirsin yani S3..aynı şekilde perde veya bi tarafı bitişik nizamda olan tek taraflı kalıplarda da s3 kıvamlı beton istenir..yani ezbere S4 istemek bu gibi durumlarda sakınca doğurabilir.iyi günler
2 beğenilme 0 beğenilmeme
13, Aralık, 2016 Agah Çağrı Zorlu C30 (1,134 puan) tarafından cevaplandı
Genel olarak dikkat edilecek koşullar ;

Paspayı mesafesi ve donatı birleşimleri arasındaki boşluk.mevzu şu,beton herhangi bir engele takılmadan akıp gidecek.eğer donatıların arasından geçmezse ya da paspayından daha büyük agregalar kullanılırsa tıkanıklığa sebep olacaktır ve bu segregasyon oluşturur.Temel mantık bu.

metraj kursu


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 324 kez görüntülendi
24, Haziran, 2016 Kaba İnşaat kategorisinde sabanoruc C14 (5 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 1 beğenilmeme
2 cevap 74 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 1,393 kez görüntülendi
8, Şubat, 2016 Kaba İnşaat kategorisinde chrizs C14 (89 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 336 kez görüntülendi
10 ay önce Kaba İnşaat kategorisinde İnşaat Mühendisiiiii C14 (69 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 92 kez görüntülendi
3 hafta önce Betonarme Yapılar kategorisinde sermar C14 (18 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,990 soru

5,058 cevap

1,907 yorum

4,333 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...