Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Betonun içindeki agrega boyu ne olmalı?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
192 kez görüntülendi
Kaba İnşaat kategorisinde oklkvn tarafından soruldu
Konut için hazır betonculara sipariş verilirken slumpın s4 olması gerektiğini biliyorum ama agreganın ebatı için herhangi bişey belirtmemiz gerekir mi acaba?

Döşeme için ayrı slump ve agrega boyutu değeri, kolon için ayrı slump ve agrega değeri?

Bilgilendirirseniz sevinirim.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
muratulutas24 tarafından cevaplandı
İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Üstat sorduğun soru çok iyi çünkü

Yapılan en büyük hata agrega boyutu slump sınıfı bazen özel istekler (mesela sdç çimento ) gibi doneler elinde olmadan sırf ucuz olsun diye ver oradan C 30 beton leblebi niyetine sonradan aldınmı başına belayı

Soruna geçersek:

S4 sınıfı slump olayıdır  slump deney sonucu 160 mm 210 mm arası demektir.

Her beton S4 sınıfı olacak diye bir şey yok örnek verecek olursak merdiven perdesi ile merdiven birleşik dökülüyorsa S2 sınıf beton dökeceksin demektir.

Agrega boyutu senin en küçük donatı aralığın ile ilgilidir. genel olarak en büyük dane çapı(dmax) 25 mm olarak ayarlanır.Bundan küçük agregalar ile yapılacak C 35 kadar olan betonlarda maliyet farkı alınır.

Slump sınıfının fazla olmasını istemek usta arkadaşların keyfini yerine getirmek daha az yorulmaları demektir.kolon kiriş döşeme aynı slump sınıfı dökülür zaten 210 mm beton çok rahat işlenir.

Agrega dediğim gibi donatıya göre ayarlayabilirsin
1 beğenilme 0 beğenilmeme
koraykoray tarafından cevaplandı
Arkadaşımız gerekli açıklamayı yapmış fakat ufak ilaveler lazım.Genelde dmax 22 geliyo betonlar bunun sebebi kolon ve kirişlerde paspayını 2.5 cm yapmaları..kirişte sıkıntı çıkartmaz fakat dmax 25 veüzerine çıktığında iri agrega etriye ve kalıp arasına sıkışıp aşağısına beton geçirmeyeceğinden kolon kısa kenarlarının dip bölgelerini boş çıkarabilirsin..Ayrıca döşeme betonunda merdiven için düşük kıvamlı beton sipariş edebilirsin yani S3..aynı şekilde perde veya bi tarafı bitişik nizamda olan tek taraflı kalıplarda da s3 kıvamlı beton istenir..yani ezbere S4 istemek bu gibi durumlarda sakınca doğurabilir.iyi günler
1 beğenilme 0 beğenilmeme
Agah Çağrı Zorlu tarafından cevaplandı
Genel olarak dikkat edilecek koşullar ;

Paspayı mesafesi ve donatı birleşimleri arasındaki boşluk.mevzu şu,beton herhangi bir engele takılmadan akıp gidecek.eğer donatıların arasından geçmezse ya da paspayından daha büyük agregalar kullanılırsa tıkanıklığa sebep olacaktır ve bu segregasyon oluşturur.Temel mantık bu.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 257 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 400 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 85 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 598 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

1,808 soru

3,167 cevap

806 yorum

2,757 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...