BLACK FRIDAY ÖZEL EĞİTİM KAMPANYASI İÇİN TIKLA!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

İnşaat Teknikeri mi - Usta yarısı mı ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
102 kez görüntülendi
19, Kasım, 2018 Diğer kategorisinde Çırak C20 (525 puan) tarafından soruldu
Nabıyonuz, keyifler yerinde mi ? 

Bu sefer hikayesini anlatmadan direkt soruya geçeceğim, hızlı bir son olsun istiyorum.

Mücbir sebeplerle şantiyeye, imalatları ''teknik'' açıdan kontrol edecek çalışanlar(!) almak zorunda kalacağım. 

Şimdi sadece imalat kontrollerini yaptıracağız: yani aslında okumuş adamın tribiyle uğraşmayayım istiyorum, zaten herşey aksi giderken bir de arazide patlamaya hiç niyetim yok. Çalışmak istediğimiz arkadaşımız eline el aletlerini alsın imalatı efendi efendi cm-cm kontrol etsin işte. idari amiri ona neyi nasıl kontrol edebileceğini filan öğretir zaten diye de düşünüyorum(hadi bakalım, inşallah). Okul okumuş olmasına gerek yok. Lakin, burada da 2 farklı engel çıkıyor. Birincisi bütün imalatları bilen usta yarıları-kalfa-formen bulunmuyor; bu durumda da aklıma bazı şeyler takılıyor: misal; birbirine yakın olmayan imalatlar için farklı kişiler almak gerekecek, zaten sayıca fazla personel alacağız bu problem olmaz ama temel mesele birbirini takip eden iş kalemlerini farklı insanlar takip ederse yarın birgün bunlar aralarında senin işte hata var yok benimkinde var filan diye dövüşür ve yine olay bana kadar gelir de bi' de bu adamların duygusal meseleleri uğraşırım diye çekiniyorum. 

Tekniker alınsa; bunların çömezleri aşırı kabiliyetsiz oluyor. İşi bilenler de inanılmaz p.ç.  Lan adama birşey söylüyorsun seninle usta ağzıyla konuşuyor, geriliyorum. Ya azarlayacaksın ya da es geçeceksin, insan azarlamaya karşıyım, es geçme kısmında da nasıl oluyor bilmiyorum ama çileden çıkartmayı başarıp eninde sonunda şu anki raddeye gelebiliyorum. 

Aslında benim aklımdaki olayda bana ''zehir stajyer''lerin profesyonelinden lazım.

Yani hem işi öğrenmeye çalışacak, hem de çalışan ustalardan posta yemeyecek. Sahada imalatı ölçecek-ama ''ego'' yapıp imalatı yapan ekibe karışmayacak durumu kendi idari amirine bildirecek- birileri lazım. 

Bunlar da malum, sıradan çinko karbon pil gibi hızlıca enerjileri tükenen cinsten oluyorlar.

Şeytan diyorki, bütün şantiyeye kameralar koy hangi ekip-usta nereyi yapıyor zamanlı kaydet sonra sahaya çıktığımda da kendi kontrollerimi kendim yapayım ve orayı hangi ekip-usta yaptıysa ''gel amcamın oğlu, imalatın ırzına geçmişsin şunu bi' düzelt'' diyeyim. O da kalkıp bana ''şefim onu biz yapmadık, hıyartolardan selimin ekibi yaptı'' diyemesin. Ama bunu patrona anlatamam, onunla eğlendiğimi düşünür-ki zaten şu ara bana gıcık olduğunu zannediyorum. Sanıyor ki ben keyfimden böyle davranıyorum, maybach'ının egzozuna patates tıkayacağım görecek gününü de şimdilik ikimiz de birbirimize açık savaş ilan etmedik. Lan zaten patrona savaş ilan edip n'apacağım ''bak şuradan git'' dese yeniden başka şehir başka hikayeler ohoooo. Hiç uğraşamam.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

3 beğenilme 0 beğenilmeme
20, Kasım, 2018 İnşaatTeknikeri C50 (5,498 puan) tarafından cevaplandı

Merhabalar ;


Okul okumuş olmasına gerek yok.

Şantiyelere yıllarını vermiş formen/kalfa bulmalısınız o zaman maaş olarak yüksek olabilir. Lakin, burada da 2 farklı engel çıkıyor. Birincisi bütün imalatları bilen usta yarıları-kalfa-formen bulunmuyor; bu durumda da aklıma bazı şeyler takılıyor: misal; birbirine yakın olmayan imalatlar için farklı kişiler almak gerekecek, zaten sayıca fazla personel alacağız bu problem olmaz ama temel mesele birbirini takip eden iş kalemlerini farklı insanlar takip ederse yarın birgün bunlar aralarında senin işte hata var yok benimkinde var filan diye dövüşür ve yine olay bana kadar gelir de bi' de bu adamların duygusal meseleleri uğraşırım diye çekiniyorum. 


Kesinlikle bu sorun çıkacaktır.


Şeytan diyorki, bütün şantiyeye kameralar koy hangi ekip-usta nereyi yapıyor zamanlı kaydet sonra sahaya çıktığımda da kendi kontrollerimi kendim yapayım ve orayı hangi ekip-usta yaptıysa ''gel amcamın oğlu, imalatın ırzına geçmişsin şunu bi' düzelt'' diyeyim. O da kalkıp bana ''şefim onu biz yapmadık, hıyartolardan selimin ekibi yaptı'' diyemesin.


Bütün kalem işlerinizi başkasına,taşeron firmalara yaptırabilirseniz bu sorunda ortadan kalkar.Taşeron firma ile aranızda yapacağınız sözleşmenin metni sağlam olur ise rahat edersiniz.


Aradığınız kriterlerde piyasada personel var ama herkes kapmış durumda.


Zehir stajer alacağınız zaman ki tecrübesiz anlamına geliyor.Size daha pahalıya patlayacak maddi sıkıntılar çıkarabilir.


Şahsen ben olsam işi cidden isteyen işe ihtiyacı olan sizi yarı yolda bırakmayacak Mimar,Mühendis veya Tekniker arayışına girerim.Bulduğum zamanda yetiştiririm.Bu şekilde daha iyi olabilir.Şuanki işiniz ve önünüzdeki işleriniz için.İyi Çalışmalar.İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 232 kez görüntülendi
23, Haziran, 2018 Diğer kategorisinde Yahyakar C14 (5 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 211 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,717 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 814 kez görüntülendi
18, Kasım, 2017 Diğer kategorisinde alcapone1233 C14 (69 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 1,617 kez görüntülendi
1, Aralık, 2016 Diğer kategorisinde limon7 C14 (77 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 12/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  97 Puan

 2. gnr.snm

  27 Puan

 3. modoste

  21 Puan

 4. white helmet

  21 Puan

 5. Utkutut

  17 Puan
4,242 soru

7,448 cevap

3,327 yorum

6,793 kullanıcı

271 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 271 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com

...