Ocak 2019 En İyi Üyeler Yarışması Sonuçlarını Görmek için TIKLAYINIZ

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

İnşaat Mühendislerinin Sahada Formenden Farkı Varmı ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
3 beğenilme 0 beğenilmeme
215 kez görüntülendi
1 ay önce Diğer kategorisinde Mühendis Beyy C14 (6 puan) tarafından soruldu
İnşaat Mühendisleri olarak sahada formenden farkımız var mı ? Bir çok saha mühendisinin bu problemi yaşadığını çevremizden, arkadaşlarımızdan duyuyoruz veya direkt kendimiz yaşıyoruz. Sizce bunun sebebi nedir yeterli eğitim mi verilmiyor yoksa başka problemler mi var ? Sizlerinde düşüncelerini ve bu soruna çözüm önerilerinizi merak ediyorum.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 ay önce baranseren C20 (696 puan) tarafından cevaplandı

İnşaat Mühendisi ve Formen arasındaki fark şudur. "SORUMLULUK"


Bir çok imkansızlıktan okuyamamış ustamızı tenzih ederek söylemek istiyorum ki ,

Mühendis kendine verilen ödevleri ve görevleri , dersleri , yapması gerekenleri zamanında ve tam anlamı ile yaparak eğitimini tamamlamış olan kişidir.

Formen dediğimiz arkadaşlar ise alaylıdır. Alaylının bilgisi kısmı olarak alansal anlamda baktığınız zaman sizden üstün olabilir fakat mesele kısmi bir alanda iyi olmak değildir. Usta dediğimiz arkadaşlar kendi işi olan işi yaparlar. Formenler ise ara elemandır. İşçinin işini yapması için gereken malzeme zaman ve ekibin koordinasyonunu mühendis ile birlikte organize eder ve yapar.

Aldığınız eğitimi ve yıllarca verdiğiniz emeği usta ağzıyla yedirmeyin. Acemi olabilirsiniz ki herkes acemidir çünkü 7 ayrı dal var inşaat mühendisliğinde hepsini bilme yada okulda size hepsini tüm detayları ile verme şansları yoktur.

Siz mühendis olarak sorun çözmeyi , bakış açısı olarak bilen kişisiniz. Öğrenme hızınız asla bir usta yada bir formen gibi olamaz. Çok hızlı düşünür öğrenir karar verirsiniz.

En önemlisi ise Hesap yaparsınız . Mühendis hesap yapabilen demektir. 

Çekmeye çalışsan bir kirişte kaç donatı eksiltip kaç donatı ekleyeceğinizi donatı alanını hesaplayarak çok kolay çıkarabilirsiniz. 

Kalıpçı ustalarının birbirlerine sanki atom fiziği parçalamışçasına hava atarak gösterdikleri 3-4-5 ücgenini siz trigonometrik olarak yüksek matematiğine kadar çözer paket halinde elinde teslim edersiniz. 

Asla kendinizi ve mesleğinizi küçümsemeyin ve asla kendinizi alt kadronuzdaki kişilerle karşılaştırmayınız.

Saygılarımla.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (14,676 puan) tarafından cevaplandı
yeni mezun ile formeni kıyaslarsan bu soruları çok duyman normaldir. çünkü özellikle saha konusunda, okulda yeterince hazırlanamıyoruz.

fakat 10 yıllık bir saha mühendisi ile bir formeni kıyaslayamazsın. montaja yönelik konularda elbette senden her zaman daha bilgili olacaktır; fakat pratiklik, risk yönetimi, zaman yönetimi, para yönetimi, sorumluluk, koordinasyon, vsvsvs. bu konularda sen yıllarca ciddi bir altyapı oluşturdun. o nedenle işi sen yönetirsin, formenler değil

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 81 kez görüntülendi
5 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 423 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 182 kez görüntülendi
9 ay önce Diğer kategorisinde EminGunell C30 (1,082 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 310 kez görüntülendi
5 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 229 kez görüntülendi

metraj kursu metraj kursuYapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 02/2019
 1. Gökhan Irmak

  323 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  313 Puan

 3. Mehmet Ekinci

  116 Puan

 4. osmanpekşen

  95 Puan

 5. İnşaatTeknikeri

  94 Puan

Ödüller
1.Üye: Eğitim ya da Kitap
2.Üye Kitap
3.Üye Kitap

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

metraj kursu


hakediş kursu

3,852 soru

6,847 cevap

2,985 yorum

5,956 kullanıcı

196 Çevrimiçi Kullanıcı
2 Kayıtlı Üye & 194 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...