Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

İnşaat Mühendislerinin Sahada Formenden Farkı Varmı ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
3 beğenilme 0 beğenilmeme
269 kez görüntülendi
9 ay önce Diğer kategorisinde Mühendis Beyy C14 (6 puan) tarafından soruldu
İnşaat Mühendisleri olarak sahada formenden farkımız var mı ? Bir çok saha mühendisinin bu problemi yaşadığını çevremizden, arkadaşlarımızdan duyuyoruz veya direkt kendimiz yaşıyoruz. Sizce bunun sebebi nedir yeterli eğitim mi verilmiyor yoksa başka problemler mi var ? Sizlerinde düşüncelerini ve bu soruna çözüm önerilerinizi merak ediyorum.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce baranseren C25 (771 puan) tarafından cevaplandı

İnşaat Mühendisi ve Formen arasındaki fark şudur. "SORUMLULUK"


Bir çok imkansızlıktan okuyamamış ustamızı tenzih ederek söylemek istiyorum ki ,

Mühendis kendine verilen ödevleri ve görevleri , dersleri , yapması gerekenleri zamanında ve tam anlamı ile yaparak eğitimini tamamlamış olan kişidir.

Formen dediğimiz arkadaşlar ise alaylıdır. Alaylının bilgisi kısmı olarak alansal anlamda baktığınız zaman sizden üstün olabilir fakat mesele kısmi bir alanda iyi olmak değildir. Usta dediğimiz arkadaşlar kendi işi olan işi yaparlar. Formenler ise ara elemandır. İşçinin işini yapması için gereken malzeme zaman ve ekibin koordinasyonunu mühendis ile birlikte organize eder ve yapar.

Aldığınız eğitimi ve yıllarca verdiğiniz emeği usta ağzıyla yedirmeyin. Acemi olabilirsiniz ki herkes acemidir çünkü 7 ayrı dal var inşaat mühendisliğinde hepsini bilme yada okulda size hepsini tüm detayları ile verme şansları yoktur.

Siz mühendis olarak sorun çözmeyi , bakış açısı olarak bilen kişisiniz. Öğrenme hızınız asla bir usta yada bir formen gibi olamaz. Çok hızlı düşünür öğrenir karar verirsiniz.

En önemlisi ise Hesap yaparsınız . Mühendis hesap yapabilen demektir. 

Çekmeye çalışsan bir kirişte kaç donatı eksiltip kaç donatı ekleyeceğinizi donatı alanını hesaplayarak çok kolay çıkarabilirsiniz. 

Kalıpçı ustalarının birbirlerine sanki atom fiziği parçalamışçasına hava atarak gösterdikleri 3-4-5 ücgenini siz trigonometrik olarak yüksek matematiğine kadar çözer paket halinde elinde teslim edersiniz. 

Asla kendinizi ve mesleğinizi küçümsemeyin ve asla kendinizi alt kadronuzdaki kişilerle karşılaştırmayınız.

Saygılarımla.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (15,708 puan) tarafından cevaplandı
yeni mezun ile formeni kıyaslarsan bu soruları çok duyman normaldir. çünkü özellikle saha konusunda, okulda yeterince hazırlanamıyoruz.

fakat 10 yıllık bir saha mühendisi ile bir formeni kıyaslayamazsın. montaja yönelik konularda elbette senden her zaman daha bilgili olacaktır; fakat pratiklik, risk yönetimi, zaman yönetimi, para yönetimi, sorumluluk, koordinasyon, vsvsvs. bu konularda sen yıllarca ciddi bir altyapı oluşturdun. o nedenle işi sen yönetirsin, formenler değil

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 167 kez görüntülendi
5 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 554 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 264 kez görüntülendi
5, Mayıs, 2018 Diğer kategorisinde EminGunell C30 (1,082 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 360 kez görüntülendi
5 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 459 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 10/2019
 1. furkanelbir24

  320 Puan

 2. Gökhan Irmak

  89 Puan

 3. İnşaat Mühendisi

  67 Puan

 4. gncmuhendis

  43 Puan

 5. YUSUF

  19 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,185 soru

7,345 cevap

3,275 yorum

6,654 kullanıcı

169 Çevrimiçi Kullanıcı
2 Kayıtlı Üye & 167 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...