Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

İnşaat Mühendisi Olarak Hangi Alanda Çalışacağım Konusunda Kararsızım (Anket Sorusu)

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
5 beğenilme 0 beğenilmeme
458 kez görüntülendi
8 ay önce Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde ZAFERR C14 (8 puan) tarafından soruldu
Merhaba, özel bir üniversitede tam ücretli olarak İnşaat Mühendisliği okuyorum. Ve mesleğimi nasıl icra edeceğim konusunda kararsız kaldım sizlerin görüşlerine ihtiyacım var.

  Yapı denetimde çalışıp tecrübe kazanıp kendi yapı denetim şirketimi mi açsam. Statik proje üzerine yoğunlaşıp kendimi geliştirdikten sonra kendi ofisimi mi açsam. KPSS ile devlet dairelerinde mühendis olarak mı çalışsam. Şantiye şefi olarak mı çalışsam kararsız kaldım.

Aşağıda bazı kişisel özelliklerimi ve beklentilerimi yazacağım. Düşüncelerime göre ve beklentilerime göre yorumlarmısınız. Bütün alanları deneyip sonra karar vermek en doğrusu fakat sizlerin tecrübesine dayanarak sizlerden de fikir almak istiyorum.

- Ailemle vakit geçirmek istiyorum. (Araştırmalarıma göre özel sektörde bu, devlette çalışmaya göre uygun değil. Tabiyki şantiyeden şantiyeye değişir.)

-Kendimi geliştirmek istiyorum. (Sürekli aynı şeylere takılı kalmak yerine farklı şeyler görerek tecrübemi geliştirmek istiyorum)

- Araştırmalarıma göre özel sektörde şantiye şefi olarak çalışıldığında tatil belli olmuyor hangi gün ne zaman nereye gidileceği belli olmuyor.

- KPSS sınavı konusunda endişelerim var. Şuanda özel bir üniversitede tam ücretli olarak okuyorum. Ve Üniversiteye giriş puanım düşükken kpss'den atanmak için iyi bir puan almak gözümde büyük bir şey hele ki geçen senenin 1.si inşaat mühendisi çıkmışken. Rakiplerim bu konuda benden üstün fakat yinede umudum var.

- Arkadaşlarıma ders anlattığımda güzel ve akıcı anlattığımı söylerler bu yüzdende yüksek lisans yaparak hoca olmayı isterim fakat kpss'de düşündüğüm şeyleri ales sınavı konusunda da düşünüyorum üstelik yabancı dilim yok. 

- İşimin düzenli olmasını istiyorum.(Tatiller, İş giriş çıkış saatleri vb.) Buda özel sektörde mümkün değil gibi.

- Planlama mühendisi olarak çalışmak için büyük tecrübeler isteniyor ve yabancı dil çok önemli deniliyor fakat bende yabancı dil hiç yok.

- Her alanın kendisine göre sıkıntıları var tabiyki ve mesleği mutlu ve isteyerek icra edildiğinde bu sıkıntılar göze az çarpacağını düşünüyorum. Fakat aileme zaman ayırmak benim 1.önceliğim.

- Kendi ofisimi açarak statik proje alanında çalışmayı düşündüm. Yanında ek işler yaparak baba mesleği emlakçılığı devam ettirmek vb. 

- Yapı ana bilim dalı na yönelmek istiyorum. Geoteknik, ulaştırma, hidrolik alanları üzerinde çalışmak istemiyorum. Bu konular hakkında bilgilerim var fakat uzmanlaşmak istediğim dal Yapı ana bilim dalı ve Mekanik ana bilim dalı.

- Yönetici ve liderlik etme konularında fena olmadığımı düşünüyorum. Okulda toplu yapılan proje ödevlerimiz de liderlik yaparak kişileri koordine ettim. Ve bunu iyi yaptığım söyleniyor.

- Mukavemet yapı statiği vb. alandaki derslerimi hesaplamaları ve analizleri seviyorum bu yüzden projeciliği tavsiye edebilirsiniz fakat şantiye şefi yada yapı denetim, kontrol işlerinide çok seviyorum. Ve işleri yönetebileceğime inanıyorum.

Mezun olmama çok az bir zaman kaldı ve bu alanlarda kendimi daha fazla geliştirmem gerekiyor. Hemen mezun olur olmaz tecrübesizlikle ofis açmak doğru değil ama hangi alana yöneleceğim konusunda çok kararsızım. Lütfen yardımcı olun bu konu hakkındaki görüşlerinizi merakla bekliyorum. Teşekkürler..
Seçenekler:
Söylediklerine göre şantiye şefi olabilirsin.
Söylediklerine göre Statik proje alanına yönelmelisin
Söylediklerine göre devlette memur olarak çalışabilirsin
Söylediklerine göre üniversitede öğretim görevlisi olarak kalabilirsin.
Söylediklerine göre Yapı denetim alanına yönelebilirsin.
Söylediklerine göre Büro açıp metraj hakediş statik proje vb. işlerle uğraşabilirsin.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce Huseyinatr C14 (25 puan) tarafından cevaplandı

Tecrübe kazanarak kendi işini kurabilirsin böylece çalışma saatlerin daha esnek olabilir.


3 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce nasibe C30 (1,211 puan) tarafından cevaplandı
Akademik kariyer yapmak istemiyorsan, Tezsiz yüksek lisans yapabilirsin. ALES şartı istenmiyor genelde. Yöneticilik vasfının olduğunu düşünüyorsan Yapı işletmesi alanında yüksek lisans olabilir. Aynı dönemde yarı zamanlı proje ofisinde/ yapı denetimde çalışarak kendini de geliştirebilirsin.
8 ay önce ZAFERR C14 (8 puan) tarafından yorumlandı
Görüş ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim. 
0 beğenilme 2 beğenilmeme
8 ay önce baranseren C25 (771 puan) tarafından cevaplandı
8 ay önce baranseren tarafından düzenlendi
gayri menkul değerleme uzmanlığı yapabilirsin

İlgili sorular

3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 345 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 167 kez görüntülendi
5 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 551 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 362 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 540 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 10/2019
 1. furkanelbir24

  320 Puan

 2. Gökhan Irmak

  89 Puan

 3. İnşaat Mühendisi

  67 Puan

 4. gncmuhendis

  43 Puan

 5. fato

  16 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,184 soru

7,340 cevap

3,275 yorum

6,648 kullanıcı

233 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 233 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...