Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Şantiye Panolarında ve Elektrik Tesisatında Risk Analizi

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
25 kez görüntülendi
2 ay önce İş Güvenliği (İSG) kategorisinde aksutep C14 (5 puan) tarafından soruldu
1 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından düzenlendi

Şantiye Elektrik Dağıtım Sistemleri

Şantiyeler herkesin bildiği üzere bir elektrik şantiye aboneliği sonrasında tahsis edilen güç miktarınca elektrik enerjisi çekerek kullanabilir. Bir 4 katlı bina inşaatı da olsa, otel, hastane gibi büyük şantiyeler de olsa hepsinde içerisinde elektrik hem aydınlatma hem el aletleri ve kimi zaman da iş makinaları için gereklidir. Peki İSG açısından şantiyelerde elektrik tesisatı nasıl olmalıdır? Elektrik tesisatının uygunluğu nasıl denetlenmelidir? Kontrol edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Beraber inceleyelim.

Elektrik Topraklama Tesisatı

1.Şantiye elektriğini ister küçük bir panodan alsın isterse ana dağıtım panosundan beslensin enerjinin ilk alındığı noktada bulunan topraklama (bu eşpotansiyel olarak ta adlandırılabilir) barası topraklama değeri çok iyi olmalıdır. Çünki enerjinin ve topraklama hattının ilk çıkışı burasıdır ve bu ana pano da yapılan güzel bir topraklama değeri elektrik kaynaklı sorunlarda güzel bir koruma sağlar. 
2. Şantiye de bulunan tali dağıtım panolarına uygun kesitlerde topraklama hatlarının taşındığından emin olmalısınız. Topraklama hattı olmayan bir pano da çalışma yapmak, uzatma bağlamak bile çalışma esnası için çok tehlikelidir.
3. Şantiye ana panosunda veya tali panolarında uygun değerde kaçak akım koruma rölelerinin hayat koruma amaçlı dizayn edilip kullanıldığından emin olmalısınız. Üzerinde bulunan test tuşu ile denemeli hatta kablogiriş çıkışlarını kontrol etmeli fazla anlamıyorsanız anlayan bir elektrikçi ile beraber kaçak akım koruma rölelerinin devre de bağlantıları doğru yapılmış şekilde mi kontrol etmelisiniz.
4. Seyyar priz priz kabloları uygun boyutta spiral boru içerisine alınmalıdır. Bu hem ıslak zeminlerden hemde kabloların yıpranarak kısa devre veya direkt dokunmaya karşı korumuş olacaktır.
5. Tüm topraklama noktalarını kontrol etmeli ve topraklama ölçümü yaptırarak topraklama ölçüm raporunu isg evraklarınız arasına yerleştirmelisiniz. 

Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.İlgili sorular

3 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 477 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 2,040 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 584 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 255 kez görüntülendi
4 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 734 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,953 soru

8,203 cevap

3,733 yorum

8,578 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Son Bloglar

Microblading Nerede Yaptırılır?

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comaluminum sliding windows | ofis sandalyesi | Tiny House

elle açılır tente fiyatları
...