ARKADAŞINI GETİR, HEDİYENİ KAP! DETAYLAR İÇİN TIKLA!

Ekim 2018 En İyi Kullanıcıları Belli Oldu; Başarılı Üyelerimizi ve Aldıkları Ödülleri Görmek için TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Tekniker - Mühendis farkı

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
4 beğenilme 0 beğenilmeme
240 kez görüntülendi
4 ay önce Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde Dale cavese C14 (12 puan) tarafından soruldu
Şantiyede çalışan mühendislerin işin organizasyonu vb. sağladığı, teknik bilgilerin fazla kullanılmadığı, aslında fazla mühendislik yapılmadığı söyleniyor.

Peki şantiyede çalışan mühendis ile tekniker, formen arasındaki fark nedir? Mühendis sadece formenlerin 40 yıldır yaptıklarını öğrenmeye mi çalışacaktır, mühendisliğini nasıl uygulayacaktır?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

4 Cevaplar

9 beğenilme 0 beğenilmeme
4 ay önce Pug Life C35 (2,302 puan) tarafından cevaplandı
4 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
- Santiyede çalisan mühendislerin isin organizasyonu vb. sagladigi, teknik bilgilerin fazla kullanilmadigi, aslinda fazla mühendislik yapilmadigi söyleniyor.

Santiye'de en cok ihtiyacini duyacagin teknik bilgiler yapi malzemesi üzerine olanlardir herhalde. Onun disinda hemen hemen cogu disiplinden bir teknik bilgiye ihtiyac duymazsin. Yapi statigi, yapi dinamigi vs santiyede hic kullanilmaz. Betonarme yapi yapsan dahi betonarme hakkinda yine cok cok az teknik bilgi kullanirsin. Santiyeci olmak istiyorsan yapi malzemeleri hakkinda iyi bir alt yapiya sahip olmani öneririm. Isin organizasyonu kismina gelirsek de orada yine metodlar vs var bir sürü ama Türkiye'de bu metodlar ne kadar kullaniliyor bilmiyorum. Ufak santiyelerde zaten is organizasyonu dedigin oldukca basit bir is. Is organizasyonu metodlari daha cok büyük capli ve bir cok isin ayni anda yürümesi gereken santiyelerde gerekiyor. Santiyeci icin en önemli iki dal yapi malzemesi ve yapi isletmesi bence. 

- Peki santiyede çalisan mühendis ile tekniker, formen arasindaki fark nedir?

Isi formenlerden ögrenmeye kalkan mühendis özellikle Türkiye'de bir cok seyi yanlis ögrenir. Türkiye'de uygulamasi yapilan islerin cogu bastan savma yapilan isler. Yillardir bir isin o sekilde yapilmasi o isin dogru oldugunu da göstermez. Formenler de yaptiklari isi deneyimle elde eden kisiler. Yani santiyede önceden nasil gördüyse öyle ögrenen kisiler. Santiyede sürekli yanlis uygulama gördüyse yanlis ögrenmistir ama uygulamanin dogru olup olmadigi üstüne pek düsündüklerini sanmam. Türkiye'de mühendislerin bile yaptiklari uygulamalar hakkinda ne kadar fikir sahibi oldugu tartisilir ki bence yaptiklari tasarim hakkinda fikirleri falan yok. Sadece santiyedeki mühendisler degil proje yapan mühendisler bile yaptiklari seyleri ezbere yapiyor Türkiye'de. Bir yerden nasil yapilmasi gerektigini görüyor (ezbere), sonra da sürekli o sekil yapiyor modellemelerini/tasarimini. Mesela tasarim yapan mühendis duktil dizayn yaptigini saniyor ama dolgu duvarlari cercevenin hareket etmesini engelleyecek sekilde insa ediyorlar. Burada bir tezat var. Cerceveye bitisik dolgu duvar imal edersen bu sistem artik cerceve olmuyor. Sen bu sistemi sadece cerceve olarak modelleyip hesap edemezsin. Duktil davrandigini varsaymak daha da sacma. Türkiye'de mühendislik veya egitim diye bir sey de yok. Millet bir seyleri bir yerden ezbere bir sekilde görüyor ve öyle uyguluyor sürekli. Bu yaptiklari seylerin yanlis oldugunu söylediginde de sacma sapan argumanlarla savunuyorlar. 3 hafta önce yapi dinamigi prof'u ile bu dolgu duvar konusunu konustum. Kendisine Türkiye'de yapilan tipik dizayn ve insaatin nasil oldugunu anlattim. Yani mühendislerin duktil tasarim yapmayi amacladigini ama insa ederken dolgu duvarlari cerceveye bitisik imal ettiklerini ve dizayn asamasinda dolgu duvarlari sadece cizgisel yük olarak girdiklerini, dolgu duvarlarin rijitligini göz önüne almadiklarini anlattim. O da bu tasarim seklinin oldukca yanlis oldugunu anlatti. Yani demek istedigim mühendisligin döndügü düsünüldügü proje kisminda bile aslinda mühendislik dönmüyor, ezbere is dönüyor. Kisaca Türkiye icin konusursam (genel olarak, istisnalar haric) mühendis ile tekniker arasinda fark falan yok. Avrupa'daki, Amerika'daki teknikerler Türk mühendislerden daha iyidir. En kötü ayni seviyededirler. 
4 ay önce Dale cavese C14 (12 puan) tarafından yorumlandı
Yorum için çok teşekkürler.

Yazdıklarınız içimi kararttı. Şantiyede çalışacak mühendisin örneğin deprem yönetmeliğine hakim olmaya, betonarme bilgilerini geliştirmeye ihtiyacı olmaz mı gerçekten? Bir faydasını görmez mi bu bilgilerin.

Şantiyede mühendisin söylediğiniz gibi teknik bir katkısı yoksa, kendinden tecrübeli formenler zaten varken, büyük projelerde bile mühendis istihdamı zorunluluktan mıdır?
4 ay önce Pug Life C35 (2,302 puan) tarafından yorumlandı

Yapi dinamigi, yapi statigi, betonarme vs tarzi dallari iyi bilmesi santiyeciye avantaj saglayabilir ama bu bilgileri santiyede nadir kullanir. Bu dallar cogunlukla hesaba dayali oldugundan santiyede bu bilgileri kullanmak pek mümkün degil. Daha cok dedigim gibi projecilerin isine yarayan dallar. Yapi malzemeleri bilgilerini de projeciler o kadar kullanmaz diger yandan. Yapi malzemeleri derslerinde anlatilanlarin cogu da projeci icin o kadar önemli degil. Projeciye ne beton karisimi nasil olacak veya hangi katki maddesinin hangi artilari ve eksileri var. Okulda betonarme, yapi statigi vs gibi dersleri iyi anlarsan santiyeci olarak tahminim sana yeter o bilgiler. 


Deprem yönetmeligine hakim olmasi iyi olur ama yine bu yönetmeligi nadir kullanabilir santiyede. Yönetmelikteki sartlarin saglanip saglanmadigini anlamasi icin hesap yapmasi gerekir cogunlukla. Zaten hesabi yapilmis proje önüne geliyor. Santiyecinin isi de o önüne gelen projenin dogru bir sekilde insa edilmesini saglamak. Deprem yönetmeligini ezbere bilmesi cok bir sey kazandirmaz ama en azindan genel anlamda icerigi hakkinda bilgi sahibi olmasi gerekir. Yönetmeligi okuyup, santiyede kendine yarayacak kisimlari not alabilir.  

Büyük projelerde zorunluluktan degil. Büyük projelerde mühendise ihtiyac duyulur. Gercekten önemli projelerde zaten iyi mühendisler bulunur. Santiye organizasyonu iyi saglanamazsa ve islerde gecikme olursa bu sirkete zarar olarak yansir. Sadece bu neden icin bile mühendis gerekir. Ayrica formenlerin teknik bilgisi yok. Cikacak sorunlarda cözüm bulma görevi mühendisin. Kücük projelerde mühendisin görevi daha cok yapilan islerin düzgün oldugunu kontrol etmek. O bakimdan yine istihdam edilmeleri gereksiz denemez. Bir kontrol mekanizmasi gerekiyor. Mühendis iyi ise formenlerin kendinden tecrübeli olmasi bir sey ifade etmez. Ayrica daha tecrübeli kisi tecrübesiz kisiden kesin olarak daha iyi olacak diye bir sey yok. Herkesin ögrenme hizi ayni degil. 

Yazdiklarim icini karartmasin. Sen de verdigim örneklerdeki gibi olmak zorunda degilsin. 
4 ay önce Dale cavese C14 (12 puan) tarafından yorumlandı
Tekrardan çok teşekkürler yorumlarınız için.

Dediğiniz gibi ben de bu alanlarda formüllerle olmasa da mantığı anlamanın faydasını görebileceğimi, bu yüzden sürekli okumaya degam etmem gerektiğini düşünmüştüm.

İyi günler.
4 ay önce Berkanklc C18 (388 puan) tarafından yorumlandı
Örnek vermek gerekirse tabi biraz bu genele yönelik olmamakla birlikte bir çelik şantiyesindeki şantiye mühendisine baktığımız zaman küt köşe kaynaktan tutup bulonlara açılan deliğin yön kontrolünden tut görevi büyüktür aslında bunlar hep teknik bilgilerdir. montaj sırasında öyle bir kafes sistem gelir ki önüne 2 vinçle kaldırmak zorunda kalırsın statikçi bunun üstünü basınç tasarlamıştır kaldırdığında ağırlıktan tepe taklak atar diyagram şimdi çelik basınç ve çekmeye karşı aynı davranışı gösterir dersin ama tahkikleri farklıdır koyarsın sap2000 e taşır mı taşımaz mı yani kısacası ne gibi problem gelebilir bilinmediği için bence ; şantiyeye , işe ve zamana göre değişir standart hep denetim yapmaz illa ki mühendisliğini gösterdiği yerler olabilir. Katılıyorum nadir kullanır bu bilgileri.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (12,870 puan) tarafından cevaplandı
3 beğenilme 1 beğenilmeme
4 ay önce hammühendis C30 (1,229 puan) tarafından cevaplandı
Ben sadece böyle güzel ve isabetli bir soru sorduğunuz için sizi tebrik ediyorum. 

Sorunun cevabına gelince tabiki mühendisle tekniker anlaminda fark var. Hic muhendislik yapılmıyor diyenlere katilmiyorum. Eger muhendis bilgiliyse bir cok problemin onune gecebilir onceden mudahale ederek

Iyi çalışmalar
2 beğenilme 1 beğenilmeme
4 ay önce enesubasi C30 (1,121 puan) tarafından cevaplandı

Mühendis yetenekli ise ister istemez mühendisliğini konuşturacaktır :)

metraj kursu


İlgili sorular

5 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 101 kez görüntülendi
1 hafta önce Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde b.engineer C18 (468 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 257 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 179 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 698 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 819 kez görüntülendi
1, Mayıs, 2017 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde demirbey C14 (11 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 11/2018
 1. Gökhan Irmak

  506 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  323 Puan

 3. serhat21

  168 Puan

 4. baranseren

  101 Puan

 5. b.engineer

  95 Puan
hakediş kursu

3,514 soru

6,233 cevap

2,724 yorum

5,145 kullanıcı

111 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 111 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...