Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

BİNA TİTREŞMESİ REZONANS MI

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1,114 kez görüntülendi
7, Ekim, 2019 Betonarme Yapılar kategorisinde İbrahim00915 C14 (14 puan) tarafından soruldu
4 ay önce YapisorEditor tarafından düzenlendi

Merhaba, oturduğum bina 30-32 yaşında muhtemelen. Binanın duvarlarının ağır tonajlı araçların geçişi sırasında titreme aldığı oluyor. (Motor gücünden) Ayrıca depremlerde sallanmaktan çok titriyor gibi. Mesela daha önce 5.1 lik bir depremde duvarın titremesi çok fenaydı. Şimdi 5.8 de de durum biraz daha iyi ama pek iç açıcı değildi. Sorum şu deprem yaklaştıkça binanın rezonansa girme ihtimali çok mu yüksek. 30-40 km civari için. Binanın girişinden sonra 4 kat var. Zemin yapısını bilmiyorum. Ama gaziosmanpaşanın bayrampaşa sınırı kesişiminde olduğu için kayalık olduğunu sanmıyorum. Cevaplarsanız çok iyi olur.

Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
7, Ekim, 2019 furkanelbir24 C20 (635 puan) tarafından cevaplandı
14, Ekim, 2019 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Rezonans dediğimiz şey binanın titreşimi değildir. Gelen depremin frekansı ile binanın titreşiminin frekansının aynı/benzer olması durumudur ve son derece tehlikeli bir durumdur. Gelen depremin frekansının bilememiz de bu durumu bir nevi önlenemez hale getirmektedir.

Başka bir örnekle açıklayacak olursak, bir gemideyken bir kişiyi deniz tutarken diğerini tutmaz. Bunun sebebi geminin salınımıyla kişinin salınımıyla aynı/ benzer olup olmama durumudur. Eğer aynıysa kişi deniz tutması yaşar. 

Rezonans, deprem anında binanın başına gelecek olacak olaylarda en tehlikeli durumlardandır. Ancak binanızın güçlü olduğuna güveniniz tam değilse her zaman güçlendirmeyi bir seçenek olarak görebilirsiniz.
7, Ekim, 2019 İbrahim00915 C14 (14 puan) tarafından yorumlandı
Teşekkür ederim. Yanlış anlamadıysam binanın sallanması ya da titreşimi sallanmamasından iyi yani. 
7, Ekim, 2019 furkanelbir24 C20 (635 puan) tarafından yorumlandı
Hayır, binanın sallanması iyi değildir. Evrende var olan her maddenin kendine has bir titreşimi vardır. Biz bile şu anda titreşiyoruz ancak bu titreşim farkedilmiyor. Sallanmak ise ayrı bir konu binanızın yeterince rijit olmadığını gösterir.
7, Ekim, 2019 Pug Life C40 (2,876 puan) tarafından yorumlandı

Rezonans binanin frekansi ile zeminin frekansinin cakismasinda olusuyor. Her zemin belli frekanslarda deprem kuvvetini büyütüyor kabaca aciklamak gerekirse. Her zemin tipi de farkli frekanslarda yapiyor bunu. Eger sizin binanizin frekansi da üstünde bulundugu zeminin frekansina yakin veya esit ise bu büyütülmüs deprem kuvvetleri etki ediyor yapiya. Buna da rezonans deniyor. 


Sallanmaktan ziyade titriyor demissiniz bunun nedeni de büyük olasilikla yapinin 4 katli olmasi, yani frekansi yüksek olmasi.


https://www.youtube.com/watch?v=LV_UuzEznHs


Sallanmasi iyi veya kötü denemez. Yapinin deformasyonlari tasarim sinirlarinda kaldigi sürece sorun olmaz. Bina oldukca eski. Imkaniniz varsa yeni binalardan birine tasinmanizi tavsiye ederim. Tasindiginiz yapida da bolca perde duvar bulunmasina dikkat edin. YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (HAZİRAN AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLAİlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 308 kez görüntülendi
31, Ekim, 2019 Betonarme Yapılar kategorisinde İbrahim00915 C14 (14 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 233 kez görüntülendi
10, Haziran, 2020 Yapı Statiği kategorisinde Yakupp C14 (6 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 829 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 267 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
10 cevap 1,085 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,909 soru

8,175 cevap

3,722 yorum

8,521 kullanıcı

Son Sayfalar

Lamine Parkede Oluşan Çizikler Nasıl Yok Edilir ?

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comtiny house fiyatları | tiny house | aluminum sliding windows | ahşap merdiven

elle açılır tente fiyatları
...