Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Şantiye şefliği ve İSG

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
86 kez görüntülendi
2 hafta önce İş Güvenliği (İSG) kategorisinde furkanelbir24 C14 (12 puan) tarafından soruldu
2020'den sonra şantiye şefliği için İSG uzmanlığı gerekecek deniyor. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa açıklayabilir mi ayrıntıları ?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce edabilgin89 C16 (121 puan) tarafından cevaplandı
YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK;
ilgili yönetmelik maddelerini aşağıda paylaşıyorum, evet böyle bir durum var ama bu ülkede herşey ötelendiği için öteleneceği kanaatindeyim ancak en kısa sürede almanız size zarar vermez ötelense de uzmanlık belgesinin elinizde bulunması artı değer katacaktır size.

Şantiye şefliği
Yönetmeliğin 10. maddesinin  1. fıkrasında  “Şantiye şefinin, yapım işinin uzmanlık alanına uygun olmak üzere mimar, mühendis veya bunlara ilişkin teknik öğretmen veya tekniker olması şarttır.” Denilmektedir.
Aynı maddenin 15. fıkrasında ise “mimar ve teknik öğretmen unvanlı teknik personelin şantiye şefi olarak görev yaptığı 4857 sayılı İş Kanununun 81 inci maddesi kapsamında yer alan inşaat ve tesisat işlerinde, şantiye şeflerinin iş güvenliği uzmanlığı belgesine haiz olması zorunludur.” denilmektedir.
Yine aynı yönetmeliğin İş güvenliği uzmanlığı belgesi başlığı altındaki 
GEÇİCİ MADDE  2 de “Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin on beşinci fıkrası kapsamındaki işlerde görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şefinin 1/1/2012 tarihinden 1/1/2020 tarihine kadar 4857 sayılı İş Kanununa uygun iş güvenliği uzmanlığı belgesi alması zorunludur. denilmiştir.
Yönetmeliğin bu maddelerine göre görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şeflerinin 01.01.2020 tarihine kadar iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alarak 2019 yılının Mayıs ve Aralık aylarında yapılacak sınavlara katılıp iş güvenliği uzmanlığı belgelerini almaları zorunludur.
2 hafta önce furkanelbir24 C14 (12 puan) tarafından yorumlandı
Bu mevzuatıayrı bir forumda ben de okudum ama mevzuat sayfasında ilgili yönetmeliğe bir türlü ulaşamadım. Siz ulaştığınıza göre sanırım benim tarayıcımda bir sorun var.  Sorun olmayacaksa yönetmeliği ek olarak ekleyebilirsiniz benim için sevinirim. 

Teşekkürler
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce CivilEngineer.Ismail C14 (4 puan) tarafından cevaplandı
Benim bildiğim bu madde önce eklendi daha sonra düzeltme ile birlikte çıkarıldı. Hatta IMO bilgilendirme toplantısında böyle bir şeyin extra bir sorumluluk ve iş yükü olduğu değerlendirip yönetmeliğin bu maddesinin geri çekilmesinin olumlu bir gelişme olduğu söylendi. Duyduğumu aktarıyorum. 
2 hafta önce furkanelbir24 C14 (12 puan) tarafından yorumlandı

Şantiye şefliği mevzuatının yayımlanma tarihine bakarsak, isg olayı eski mevzuatta var ama 2017 yılındaki mevzuatta isg ile ilgili bir şey yazmıyor. Yavaştan İSG kursuna yazıldığıma pişman olmaya başladım. Sırf sonraki seneden sonra zorunlu olacak diye yazılmıştım. Bakalım artık zaten bu aralar inşaat ile ilgili hiçbir şey düzgün gitmiyor buna da şaşırmamak lazım :D

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 hafta önce İnşaat Mühendisi C50 (15,639 puan) tarafından cevaplandı

2008 yılında inşaat mühendisliğini kazandığımda da aynı muhabbet vardı :)

İlgili sorular

4 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 314 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 961 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 195 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 294 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 160 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 09/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  151 Puan

 2. gnr.snm

  58 Puan

 3. ayhanoncu

  47 Puan

 4. hammühendis

  25 Puan

 5. CanerG

  15 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,144 soru

7,258 cevap

3,236 yorum

6,550 kullanıcı

268 Çevrimiçi Kullanıcı
2 Kayıtlı Üye & 266 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...