AYIN EN İYİ ÜYELERİ YARIŞMASI DEVAM EDİYOR, DETAYLAR İÇİN TIKLA

Ekim 2018 En İyi Kullanıcıları Belli Oldu; Başarılı Üyelerimizi ve Aldıkları Ödülleri Görmek için TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Geçici Görevlendirme Nedir ? Hangi durumlarda gerekir ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
354 kez görüntülendi
17, Mayıs, 2017 İş Güvenliği (İSG) kategorisinde İnşaatTeknikeri C50 (5,176 puan) tarafından soruldu

Geçici Görevlendirme Nedir ?

Hangi durumlarda gerekir ?


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
4 ay önce gamzepoyraz C18 (267 puan) tarafından cevaplandı
4 ay önce İnşaatTeknikeri tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap


GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ 
Madde 7 - İşveren, devir sırasında yazılı rızasını almak suretiyle bir işçiyi; holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerinde veya yapmakta olduğu işe benzer işlerde çalıştırılması koşuluyla başka bir işverene iş görme edimini yerine getirmek üzere geçici olarak devrettiğinde geçici iş ilişkisi gerçekleşmiş olur. Bu halde iş sözleşmesi devam etmekle beraber, işçi bu sözleşmeye göre üstlendiği işin görülmesini, iş sözleşmesine geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı yerine getirmekle yükümlü olur. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren işçiye talimat verme hakkına sahip olup, işçiye sağlık ve güvenlik risklerine karşı gerekli eğitimi vermekle yükümlüdür.


Geçici iş ilişkisi altı ayı geçmemek üzere yazılı olarak yapılır, gerektiğinde en fazla iki defa yenilenebilir.
İşverenin, ücreti ödeme yükümlülüğü devam eder. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, işçinin kendisinde çalıştığı sürede ödenmeyen ücretinden, işçiyi gözetme borcundan ve sosyal sigorta primlerinden işveren ile birlikte sorumludur.


İşçi, işyerine ve işe ilişkin olup kusuru ile sebep olduğu zarardan geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı sorumludur. İşçinin geçici sözleşmesinden aksi anlaşılmıyorsa, işçinin diğer hak ve yükümlülüklerine ilişkin bu Kanundaki düzenlemeler geçici iş ilişkisi kurulan işverenle olan ilişkisine de uygulanır.


Yani firmanıza dışardan herhangi bir işi yürütmek adına personel geldiğinde isteyeceğiniz evraklardan biri geçici görevlendirme yazısıdır fakat tek başına yeterli değildir.

 

=Çalışacak olan kişinin Geçici Görevlendirme belgesi ( Kendi firması tarafından ve talep eden firma tarafından onaylanmış şekilde )
=Çalışacak olan kişinin Sigorta Giriş bildirgesi ( Çalışanın o firmada çalıştığının ispatıdır )
=Çalışacak olan kişinin firmasının İSG KATİP Hekim ve Uzman Sözleşmeleri 
=Temel İSG Eğitimi ve Talimatları ( Talimatlar yaptığı işe uygun olmalı, Eğer Az Tehlikeli sınıfta ise 
OSGB den aldırmasını istediğimiz Eğitim ve talimatların belgesi)
=Varsa Mesleki eğitim belgeleri

=Yapılan işe ait risk analizleri
=Çalışacak olan kişinin EK 2 belgeleri ( Yönetmeliğin İstediği Sağlık Evrakları ve Tetkikleri)

=Son olarak içeriye girerken ORYANTASYON EĞİTİMİ  gibi tüm bu evrakların temin edilmesi her 2 taraf için faydalı olacaktır.

 

Bu kadar çok evrak olur mu diyenler için belirtmek isterim ki,yaşayabileceğiniz herhangi bir iş kazasında görevlendirme ile gelen firmanın yanında müteselsilen siz de sorumlu tutulacaksınız. Günübirlik çalışma diyip geçmeyin (olası bir iş kazası yüzünden şantiyenizin kapandığını düşünün)  isg hassasiyeti olan firmalarla çalışın.

 

 Kazasız günler dileğiyle…


1 beğenilme 0 beğenilmeme
25, Mayıs, 2017 imyusyil C30 (1,122 puan) tarafından cevaplandı
Eğer kamu için soruyorsanız, bu personelin hangi kanuna tabii olduğuna ve kurumuna bağlıdır. İlgili kanun çerçevesinde geçici görevlendirme yetkili amir tarafından yapılır.

Örnek olması açısından 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na bakılabilir. Kanun içinde geçici görevlendirmenin nasıl yapılacağı ve şartları belirtilmiştir.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
4 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (13,450 puan) tarafından cevaplandı
Normalde yüklenici ile altyüklenici arasında sözleşme imzalanır, altyüklenici isg takipte yüklenicinin altına kaydolur ve personellerinin sigorta girişlerini yaptırır.

fakat sözleşmesiz işlerde ki genelde kısa süreli işlerde bu yöntem izlenir, geçici görevlendirme yapılır. böylece o altyüklenicinin çalışanları sorunsuz bir şekilde sahada çalışabilir.

daha somut örnek vermek gerekirse, özel bir kaplama işiniz var butik, 2 haftalık bir iş. 2 haftalık iş için sözleşme prosedürleri ile uğraşılamaz, sayfalarca maddeler, damga vergileri, teminat mektupları vsvsvs. sözleşme olmayınca isg katipte kayıt olunamıyor. bu durumda geçici görevlendirme ile altyüklenici personelleri o şantiyede çalışabiliyor.

metraj kursu metraj kursu


İlgili sorular

3 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 186 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 114 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 58 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 89 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 82 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 12/2018
 1. Gökhan Irmak

  604 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  306 Puan

 3. İnşaatTeknikeri

  216 Puan

 4. nasibe

  88 Puan

 5. loscromwell

  79 Puan

Ödüller
1.Üye: Eğitim ya da Kitap
2.Üye Kitap
3.Üye Kitap

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

hakediş kursu

metraj kursu


3,615 soru

6,463 cevap

2,826 yorum

5,378 kullanıcı

149 Çevrimiçi Kullanıcı
3 Kayıtlı Üye & 146 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...