Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Kamp bölgesinde haşereleri vb. olmaması için neler yapılmalıdır ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
98 kez görüntülendi
7 ay önce İş Güvenliği (İSG) kategorisinde İnşaatTeknikeri C50 (5,493 puan) tarafından soruldu

Kamp bölgesinde (Özellikle prefabrik konteynerlarda) haşereleri (tahta kurusu,hamamböceği) vb. olmaması için ya da gidermek için neler yapılmalıdır ?


Not:Özelliklede yatakhanelerde görülmektedir.


Sizlerden önerilerinizi bekliyoruz.


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce gamzepoyraz C18 (285 puan) tarafından cevaplandı
7 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Tahta kurusu denen illet bir kere kamp alanına girdiyse hangi ilacı kullanırsanız kullanın artık temizlemek çok zor bütün eşyaları yakmanız lazım. İşçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde baktığınızda inşaatta yaşam alanlarının nasıl olması gerektiğine dair maddeler bulunmakta. Örneğin;


 • İşçilere rahat yemek yenebilecek genişlik ve nitelikte yemek yeme yeri sağlanmalıdır (Madde 36).

 • İşçilerin kullanımı için uygun yerlerde yeterli sayıda hela bulunmalıdır. Bunların sayısı 30 erkek işçi için bir kabin ve bir pisuvar olarak hesaplanmalıdır (Madde 38).

 • İşçilerin iş sonrası el-yüz ve vücut temizliklerini yapmaları için, el yüz yıkama yerleri ve duş tesisleri yapılmalıdır (Madde 39-40)

 • Yaşama alanlarında, haşarat, böcek ve kemirici hayvanların bulunmaması, üremeyi kolaylaştıran koşulların giderilmesi ve yok edilmeleri sağlanmalı; sineklere karşı kapı ve pencerelere tel kafes takılmalıdır (Madde 30).

 • İşçilerin yatıp kalkma yerlerinde uygun sağlık ve güvenlik önlemleri alınmalıdır (Tüzük'te bunun için özel bir bölüm ayrılmış olup, madde 46-56 arasında yer almaktadır)... vs


Bence iyi bir kamp amiri,haftalık kamp denetimi (form isteyen arkadaşlar olursa mail atabilirim),personel hijyen eğitimlerinin sıklaştırılarak farkındalık kazandırma ve rutin haşere ve kemirgen istasyonlarının kontrolü ile bu iş çözülebilir.

Ancak şu unutulmamalı ki bu haşerelerin temel nedeni kampta kalan değil o ortamı oluşturanlar. Çünkü siz personele iyi bir yatak vermezseniz,onlar çözüm olarak rahat olsun diye yatak altına strafor koyacak ya da iyi bir yemek vermezseniz odasına tüp koyup yemek yapacak ve haşerelere üreme alanı oluşturacak. Bu başta maaliyet gibi görünsede önlemenin düzeltmekten daha az maaliyetli olduğu unutulmamalıdır.


Kazasız günler...1 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce enissenturk C14 (33 puan) tarafından cevaplandı

ISS Haşere kontrol ve bitki bakım hizmetlerinden destek alınarak kontrol altına alınabilir. İşin uzmanlarından destek alınarak her ay rutin kontrol yaptırılır. Her şeyden önemlisi yaşadığımız alanı ilk öncelikle bizlerin temiz tutması :) 

Konteyner dışına ise fare kapanları ( siyah bir kutu şeklinde )  koyularak işi çözebiliriz. 


Tabi bu söylediğim dışarıdan alınan hizmet masrafları olacağından bazı firmalar yaptırmaya bilirler. :/ 

1 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce asiogü C30 (1,383 puan) tarafından cevaplandı
Aynı sıkıntılar hep yaşanıyor. Kaç kere ilaçlama yapılsa bile düzelme görmedik. En etken nedenlerden biri işçilerin bence koğuşlarda yemek yemesi de haşereleri koğuşlara getiriyor. 

metraj kursu metraj kursu


İlgili sorular

3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 158 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 242 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 185 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 277 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 103 kez görüntülendi

Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 07/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  66 Puan

 2. Gökhan Irmak

  43 Puan

 3. modoste

  32 Puan

 4. kam690

  30 Puan

 5. Pug Life

  12 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,069 soru

7,143 cevap

3,189 yorum

6,433 kullanıcı

269 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 268 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...